Ulaştırma yapılarında deprem öncesi ve sonrasında erken hasar tanılama tekniklerinin kullanılabilirliğinin incelenmesi: Kırkgözeler Köprüsü
Investigation of the usability of early damage identification techniques in transportation structures before and after earthquakes: Kırkgözeler Bridge
- Tez No: 951466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İnsanların sosyal, kültürel ve ticari etkileşimlerine olanak sağlayan ulaştırma üst yapılarının kendilerinden beklenen fonksiyonelliğini kaybetmeden üzeinde taşıt yüklerinden ve deprem gibi dinamik yüklere karşı dirençliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye Erzurum İli Horasan İlçesi sınırlarında bulunan beş mahalleyi İlçe merkezine ve İl merkezine bağlayan Kırkgözeler Ulaştırma Üst Yapısının ulaşıma uygunluğunun araştırılması hedeflenmiştir. Ulaşıma uygun olmadığı yapısal analzilerle ve yapı sağlığı izleme gibi erken hasar tanılama tekniğiyle doğrulanması amaçlanmıştır. Erken hasar tanılama teknikleriyle ulaştırma üst yapısının mevcut durumu hızlı bir şekilde test edilerek hem ekonomik hem de muhtemel zaman kayıplarının önüne geçilmesi istenmiştir. Yöntem: Tez kapsamında Kırkgözeler köprüsünden kış ve yaz dönemlerinde geçen taşıt yükleri ve bölgenin sismik aktivitesinden kaynaklanan deprem yükleri dikkate alınarak bir dizi yapısal analizler uygulanmıştır. Köprünün sonlu elemanlar modeli geometrik sınır koşulları ve malzeme sınıfları dikkate alınarak sonlu elemanlar modeli kurulmuştur. Sonlu elemanlar modeli kurulan yapıda deprem analizlerinin yapılmasından sonra yapı sağlığı izleme ölçümleri yapılarak doğrulanmıştır. Bulgular: Köprü yapısında uygulanan zaman tanım alanı sonuçları mesnetlerde çekme gerilmelerinin ve düzlem içi kayma gerilmelerinin izin verilebilen sınır değerleri aştığı tespit edilmiştir. Maksimum basınç gerilmelerinin tabliye ve kolon üst noktası bileşim bölgelerinde oluştuğu tespit edilmiştir. Köprü yapısının bu bölgelerde deprem ve diğer düşey yüklerden kaynaklı oluşan basınç gerilmelerini karşılayabildiği tespit edilmiştir. Yapı sağlığı izleme sistemleriyle ölçülen ivme değerlerinin çok uzun periyot aralıklarında mesnet bölgelerinde daha fazla oluştuğu belirlenmiştir. Bu durumda yapı analizi ile yapı sağlığı izleme sonuçlarının birbirleriyle uyumlu olduğunu göstermiştir. Sonuç: Tez çalışması sonunda Ulaştırma Üst Yapısının kendinden beklenen fonksiyonelliği sağlayabilmesi için mesnet bölgelerinin CFRP gibi yatay rijitliği arttıran güçlendirme elemanıyla desteklenmesi gerektiği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Transportation superstructures are vital components that enable social, cultural, and commercial interactions among people. Ensuring their resistance to dynamic loads such as traffic and earthquakes without compromising their intended functionality is of great importance. In this context, the study aimed to investigate the transportation suitability of the Kırkgözeler Bridge, located within the boundaries of Horasan district in Erzurum Province, Turkey, which connects five neighborhoods to the district and provincial centers. Through structural analyses and early damage detection techniques based on structural health monitoring, the bridge's current condition was assessed and its suitability for transportation was verified. This study aimed to evaluate the structural condition of the transportation infrastructure in a fast, economical, and reliable manner, thereby preventing potential economic losses and time delays. Method: Within the scope of the thesis, a series of structural analyses were applied by taking into account the vehicle loads passing through the Kırkgözüler Bridge in winter and summer periods and the earthquake loads originating from the seismic activity of the region. The finite element model of the bridge was established by taking into account the geometric boundary conditions and material classes. After the earthquake analyses were performed on the established structure, the finite element model was verified by structural health monitoring measurements. Findings: The time history results applied to the bridge structure have determined that the tensile stresses and in-plane shear stresses at the supports exceed the permissible limit values. It has been determined that the maximum compressive stresses occur at the deck and column top junction areas. It has been determined that the bridge structure can withstand the compressive stresses caused by earthquakes and other vertical loads in these areas. It has been determined that the acceleration values measured with structural health monitoring systems occur more at the support areas at very long period intervals. In this case, it has been shown that the structural analysis and structural health monitoring results are compatible with each other. Results: At the end of the thesis study, it was concluded that in order for the Transportation Superstructure to provide the expected functionality, the support areas should be supported with a reinforcement element that increases horizontal rigidity, such as CFRP.