Hazır beton ve Ege bölgesindeki hazır beton tesislerinin incelenmesi
Ready mixed concrete and establishment of ready mixed concrete to examine carefully in aegean region
- Tez No: 95148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Son yıllarda ülkemizde hazır beton kullanımının artması, küçük veya büyük kapasiteli bir çok firmanın hazır beton üretimine başlamasına neden olmuştur. Günümüzde artık gelişmişlik kavramı, kişi başına düşen hazır beton kullanımı ile ölçülmektedir. Ancak ülkemizde hazır beton üretimi ve sektörün gelişmesi bölgeye ve yerel koşullara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, hazır beton uygulamaları konusunda Ege Bölgesindeki hazır beton tesislerinin yıllık üretim miktarları, teknik özellikleri, makine-teçhizat durumu, kapasiteleri, kalite kontrol programlan, hammadde kaynaklan, firmaların ürettiği betonların basınç dayanımları, Ege Bölgesi için firmaların önerdikleri çeşitli beton sınıflan için beton kanşım oranlan, ve personel özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Veriler hazır beton üretimi yapan firmalara uygulanan bir anket vasıtasıyla toplanmıştır. Anket çalışmasında elde edilen sonuçlara göre; konvansiyonel yöntemle elde edilen betona göre teknik ve ekonomik yönden avantajlan olan hazır betonun, Ege Bölgesinde hazır beton sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak sürekli gelişme gösterdiği görülmüş olup, hazır beton tesislerinin sahip olduklan bilgi ve teknolojiyle bilimsel ve teknik esaslara göre hazır beton üretildiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hazır Beton, Hazır Beton Tesisi, Transmikser
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the quantity of ready-mixed concrete consumption per person may define how developed a country is. Rapid increase in the use of ready-mixed concrete in Turkey led several companies with a small or big capacity to produce ready-mixed concrete. Ready- mixed concrete production and some innovations in this sector differ according to the region and local conditions. In this study, some characteristics regarding the ready-mixed concrete establishments in Aegean region were tried to determine: annual production figures, company profiles,. machinery and equipment, capacity, quality control experiments, raw material sources, concrete pressure strength experiment of the ready-mixed concrete. Data were collected through a questionnaire which was administered to the ready- mixed concrete companies. According to the results, it was seen that ready-mixed concrete with some technical and economic advantages superior to conventional concrete had a continuous development parallel to the innovations in the ready-mixed concrete business in Aegean region. It was also concluded that the concrete has been produced with a highly sophisticated technology and know-how. KEY WORDS: Ready Mixed Concrete, Ready Mixed Concrete Plant, Transmixer