Kontrolsüz dolgu alanlarında mühendislik jeolojisi problemleri: Torbalı (İzmir) Pancar Organize Sanayi Bölgesi örneği
Engineering geological problems in uncontrolled landfill areas: A case study of Torbalı (Izmir) Pancar Organized Industrial Zone
- Tez No: 951472
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusu kontrolsüz dolgu alanlarında dolgunun yayılım ve karakterini arazi çalışmaları ve deneyler ile belirleyerek ileride oluşabilecek mühendislik jeolojisi problemlerine dikkat çekmek üzerine örnek bir alanda yapılan çalışmaları içermektedir. Bu kapsamda çalışma alanında yapılan jeolojik gözlem, sondaj çalışmaları ve arazi deneyleri ile veriler toplanarak sahada mevcut kontrolsüz dolgu alanlarının yayılım ve kalınlıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Planlanan alanlarda yapılan zemin etüt sondajlarında SPT (Standart Penetrasyon Deneyi) deneyleri yapılarak elde edilen değerlerin kontrolsüz dolgu ve tabii zeminde gösterdiği anomaliden yola çıkarak iki birim arasındaki ayrım ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca yapılan presiyometre deneyleri ile yine bu iki jeolojik birim arasındaki limit basınç ve elastisite modülü değerlerindeki farklara dayanarak birim farklılıkları belirlenmiştir. Yapılan çalışma ile araştırma yapılan alanlarda mevcut kontrolsüz dolguların yayılımı ve kalınlığı yapılan sondaj ve arazi deneyleri ile tespit edilerek alınan numuneleri üzerinde laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre tabii zemin ile yapay dolgu birimleri ayırt edilerek inşa edilmesi planlanan yapı temellerinin tabii zemine oturması sağlanarak oturmaya bağlı olarak yapılarda gelişebilecek deformasyonların önüne geçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared as a Master's thesis in the Department of Geological Engineering at Süleyman Demirel University. The study focuses on identifying the distribution and characteristics of uncontrolled fill materials through field investigations and laboratory tests, aiming to highlight potential engineering geological problems that may arise in the future. The research was conducted in a selected case study area. Within this scope, geological observations, borehole drillings, and in-situ tests were carried out in the study area to collect data and determine the spatial distribution and thickness of existing uncontrolled fills. Standard Penetration Tests (SPT) were performed during geotechnical investigations at the planned locations, and anomalies observed in the SPT values between the uncontrolled fill and the natural ground were used to distinguish between these two soil units. Additionally, pressuremeter tests were conducted to determine the differences in limit pressure and modulus of elasticity between the same units. Through this study, the extent and thickness of uncontrolled fills in the study area were determined based on borehole and field test data. Laboratory tests were subsequently performed on the collected soil samples. According to the results, natural ground and artificial fill units were clearly differentiated. Based on this distinction, it was aimed to ensure that the foundations of the planned structures would be placed on the natural ground to prevent potential deformations due to settlement.