Kardiyomiyopatili kedilerde renal fonksiyonların değerlendirilmesi
The evaluation of renal functions in cats with cardiomyopathies
- Tez No: 951477
- Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRAHAN BEKİR YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, kedilerde kardiyomiyopatiye bağlı gelişen kalp yetmezliğinin böbrek fonksiyonları üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, çalışmada fiziksel muayene, hematolojik ve biyokimyasal analizler, radyografik, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik görüntülemeler ile olgular sistematik olarak incelenmiştir. Çalışma materyali kardiyomiyopatili kedilerden oluşan çalışma grubu (n:15) ve sağlıklı olduğu tespit edilen kontrol grubu (n:10) olmak üzere toplam iki farklı grup ve 25 kediden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of cardiomyopathy-associated heart failure on renal function in cats. For this purpose, cases were systematically examined through physical examination, hematological and biochemical analyses, as well as radiographic, electrocardiographic, and echocardiographic imaging techniques. The study material consisted of two distinct groups: a study group (n=15) composed of cats diagnosed with cardiomyopathy and a control group (n=10) consisting of clinically healthy cats, making a total of 25 cats. In cats with cardiomyopathy, a significant increase (p < 0.05) was detected in N-terminal pro B-type natriuretic peptide (NT-proBNP) levels, which showed statistically significant correlations with echocardiographic parameters including left atrial diameter (LA), left ventricular posterior wall thickness (LVPF), and pulmonary artery peak velocity (PAVmax). Among renal parameters, symmetric dimethylarginine (SDMA) was found to reflect early renal impairment more effectively than conventional markers such as creatinine and blood urea nitrogen (BUN), with significantly elevated SDMA levels (p < 0.05). Furthermore, SDMA exhibited significant correlations with certain erythrogram and thrombogram parameters, suggesting possible impacts on hematopoiesis. In conclusion, this study demonstrated that renal function is significantly and early affected in cats with cardiomyopathy-induced heart failure. The integration of novel biomarkers such as NT-proBNP and SDMA into classical diagnostic approaches is of clinical value for early detection and the development of appropriate treatment strategies.