Okul öncesi astımlı çocuklarda impuls osilometre değerleri ile atopi arasındaki ilişki
The relationship between impulse oscillometry values and atopy in preschool children with asthma
  1. Tez No: 951480
  2. Yazar: FATMA FEYZA YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Okul Öncesi Astımlı Çocuklarda İmpuls Osilometre Değerleri İle Atopi Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışma, atopik ve non-atopik okul öncesi astımlı çocuklarda impuls osilometri (IOS) parametrelerini ve laboratuvar bulgularını karşılaştırarak, atopi varlığının hava yolu fonksiyonları üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Yöntem: Astım tanısı almış 153 çocuk atopik ve non-atopik olarak iki gruba ayrılmıştır. Atopi durumu deri prik testi ve spesifik IgE düzeyleriyle belirlenmiştir. 12 aylık takip süresince IOS ile hava yolu direnci (R5, R20, R5-R20) ve elastikiyet (X5, Fres) ölçümleri yapılmış; total IgE ve eozinofil seviyeleri analiz edilmiştir. Gruplar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Impulse Oscillometry Values and Atopy in Preschool Children With Asthma Aim: This study compares impulse oscillometry (IOS) parameters and laboratory findings in preschool children with atopic and non-atopic asthma, evaluating the effects of atopy on airway functions. Method: A total of 153 children aged 3–6 years diagnosed with asthma were divided into atopic and nonatopic groups. Atopy was determined via skin prick testing and specific IgE levels. Over a 12- month follow-up, IOS measured airway resistance (R5, R20, R5-R20) and elasticity (X5, Fres). Total IgE and eosinophil levels were analyzed, and differences between groups were assessed statistically.