Psikiyatri hastalarında çocukluk çağı travmaları ve psikolojik acının tedavi uyumuyla ilişkisi
The mediating role of psychache in the relationship between childhood trauma and treatment adherence in psychiatric patients
  1. Tez No: 951486
  2. Yazar: TUĞRUL DEMİREĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma, psikiyatrikbozukluktanısı almış bireylerde çocukluk çağı travmaları (ÇÇT) ve psikolojik acının (PA) tedavi uyumu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi; özellikle psikolojik acının, çocukluk çağı travmaları ile tedavi uyumu arasındaki ilişkide aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem:Çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'nde yürütülmüştür. Örneklem; depresif bozukluk, anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk, psikoz tanısı almış bireylerden ve sağlıklı kontrol grubundanoluşturulmuştur. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ) ve Morisky Tedavi Uyumu Ölçeği (MTUÖ), Hamilton Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Yale-Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği, Young Mani Ölçeği, PANNS ölçeği uygulanmıştır.Veriler korelasyon, regresyon ve mediasyon analizleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose:This study examines the influence of childhood trauma (CT) and psychache (PA) on treatment adherence among individuals with psychiatric diagnoses, emphasizing the potential mediating function of psychache in the linkage between childhood trauma and adherence outcomes. Method:The study was conducted at the Psychiatry Outpatient Clinic of Cukurova University Faculty of Medicine. The sample consisted of individuals diagnosed with depressive disorder, anxiety disorder, obsessive-compulsive disorder, bipolar disorder, psychosis, as well as a healthy control group. Participants were administered the Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Psychache Scale (PAS), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS), Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale, Young Mania Rating Scale, and the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). Data were analyzed using correlation, regression, and mediation analyses.