Hipertansiyonu olan obez bireylerin vitamin D ve TSH düzeylerinin incelenmesi
Relationship between vitamin D and TSH levels in obese individuals with hypertension
  1. Tez No: 951485
  2. Yazar: ESMA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Obezite, HT ve D vitamini eksikliği dünya çapında her yıl artmakta olan sağlık sorunlarıdır. Obezite, sağlık için risk teşkil eden anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. VKİ 30 ve üzeri bireyler obez kabul edilmektedir. HT erişkinlerde sistolik kan basıncının 140 mmHg; diyastolik kan basıncının 90 mmHg ve üzeri olmasıdır. Hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, inme, anevrizmalar ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül hastalıklarda önemli risk faktörlerindendir. D vitamini, endokrin, otokrin ve parakrin işlevlere sahip, bir prohormondur ve kemik metabolizması için temel öneme sahiptir. D vitamininin, kemik metabolizması dışında da rolleri vardır. D vitamini eksikliği diyabet, metabolik sendrom, otoimmün hastalıklar, HT, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi bazı patolojik durumlar ile ilişkilidir. Son yıllarda, D vitamininin farklı alanlardaki rolüne dikkat artmaktadır. Tiroid bezi suprasternal çentik düzeyinde trakea ön komşuluğunda yerleşim gösteren, fonksiyonu TSH tarafından düzenlenen ve tiroid hormonlarının sentezinden sorumlu endokrin bir organdır. Bu yüksek lisans tezinde dünya genelinde büyümekte olan obezite ve HT sorununun ilişkili olduğu bazı çalışmalarla gösterilen D vitamini ve TSH düzeyleri hipertansiyon tanılı obez hastalarda retrospektif olarak değerlendirilmiştir ve diğer çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2020-2023 tarihleri arasında Sabuncuoğlu Şerefeddin EAH'ye başvuran hipertansiyon tanısı almış 18 yaş üzeri VKİ 30 üzeri, 102 birey dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların biyokimya analizlerinde D vitamini, T3, T4 ve TSH düzeyleri retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilen bireyler üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup HT tanılı obez bireyler, ikinci grup HT olmayan obez bireyler ve üçüncü grup VKİ 25 altında olan HT tanısı almamış bireylerden oluşmaktadır. Gruplar arasında vitamin D, T3, T4 ve TSH düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity, hypertension (HT), and vitamin D deficiency are increasingly prevalent global health issues with significant clinical implications. Obesity, defined as a body mass index (BMI) of 30 or above, represents an excessive accumulation of adipose tissue that poses a serious health risk. Hypertension, characterized by a systolic blood pressure of ≥140 mmHg and/or a diastolic pressure of ≥90 mmHg, is a major risk factor for several life-threatening conditions including coronary artery disease, stroke, aneurysms, and renal failure. Vitamin D, a prohormone with endocrine, autocrine, and paracrine effects, plays a vital role not only in bone metabolism but also in various systemic processes. Its deficiency has been associated with a range of pathological conditions such as diabetes, metabolic syndrome, autoimmune disorders, cardiovascular diseases, HT, and cancer. In recent years, increasing attention has been directed toward the broader physiological roles of vitamin D. The thyroid gland, an endocrine organ regulated by thyroid-stimulating hormone (TSH), is responsible for synthesizing thyroid hormones that are critical for metabolic regulation. This retrospective study aimed to evaluate the levels of vitamin D and thyroid hormones, including T3, T4, and TSH, in obese individuals diagnosed with hypertension, with the goal of contributing to the understanding of the interactions among these variables. The study included 102 participants aged over 18 years with a BMI above 30 who were diagnosed with HT and presented to Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 2020 and 2023. Subjects were divided into three groups: obese individuals with HT, obese individuals without HT, and non-obese individuals without HT. No statistically significant differences were observed among the groups in terms of vitamin D, T3, T4, or TSH levels (p > 0,05).