Adölesan idiyopatik skolyozda farklı egzersiz yöntemlerinin etkinliği
Effectiveness of different exercise methods in adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 951487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Adölesan idiyopatik skolyoz (AİS), puberte başlangıcından büyüme plakları kapanana kadarki dönemde ortaya çıkan idiyopatik skolyozun bir çeşitidir. Çalışmamızın amacı, AİS'li hastalarda Schroth egzersizleri ve core stabilizasyon egzersizlerinin, kas kuvveti, kas sertliği, solunum kas kuvveti, postüral kontrol ve denge, yaşam kalitesi ve kozmetik deformite algısı üzerindeki etkilerini incelemek ve kullanılan bu egzersiz yaklaşımlarının etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında 10-20 yaş aralığında olan 38 AİS tanılı hasta randomize edilerek yapılandırılmış Schroth temelli egzersiz grubu (Grup 1) ve core stabilizasyon egzersiz grubu (Grup 2) olarak ikiye ayrıldı. Tüm hastalara Cobb açısı ölçümü, gövde rotasyon açısı ölçümü, solunum kas kuvveti, gövde ve kalça kas kuvveti, kas sertliği, postüral stabilite ve denge, yaşam kalitesi ve kozmetik deformite algısı değerlendirmesi yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS Statistics 29.0.2 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a type of idiopathic scoliosis that occurs from the beginning of puberty until the growth plates close. The aim of our study is to examine the effects of Schroth exercises and core stabilization exercises on muscle strength, muscle stiffness, respiratory muscle strength, balance, quality of life and cosmetic deformity perception in patients with AIS and to compare the effectiveness of these exercise approaches. Within the scope of the study, 38 patients diagnosed with AIS between the ages of 10-20 were randomized and divided into two groups as structured Schroth exercise group (Group 1) and core stabilization exercise group (Group 2). Cobb angle measurement, trunk rotation angle measurement, respiratory muscle strength, trunk and hip muscle strength, muscle stiffness, postural stability and balance, quality of life and cosmetic deformity perception were evaluated for all patients. SPSS Statistics 29.0.2 program was used for statistical analyses.