Aspirin direncinin aspirin ilişkili üst gastrointestinal sistem kanamaları üzerine etkisi
Effect of aspirin resistance on aspirin-related upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 951488
  2. Yazar: SERAP BAYSAL ONKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Aspirin direnci son dönemlerde araştırılmaya başlanan etkin tedaviye engel olan klinik bir sorun olarak görülmektedir. Aspirinin GİS mukozası üzerine patofizyolojik etkisi incelenerek yan etkisi olan GİS kanamanın aspirin direnci ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastane tabanlı, tek merkezli prospektif kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Randomizasyon yapılmadı ve plasebo kullanılmadı. Çalışma protokolü 20.09.2023 tarih ve 101 sayılı akademik kurul kararına istinaden onaylandı. 25.05.2024-20.05.2025 tarihleri arasında S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran aspirin kullanan hastalar; üst GİS kanaması kliniğiyle başvuran ve daha önce GİS kanaması geçirmeyenler olarak sınıflandırılarak dahil edildi. 18 yaşından büyük en az 2 hafta süreyle düzenli aspirin kullanımı olan toplam 130 hastanın araştırmaya dahil edilmesi planlandı. Çalışma için uygun olan hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, vital parametreleri, sigara kullanımı, vücut kitle indeksi, aspirin kullanım süresi, endikasyonu, dozu, yatış gerektiren gün sayısı, yoğun bakım ihtiyacı olması, mortalite durumu, Glasgow Blatchford Kanama Skoru, hastane başvurusunun ilk 24 saat içinde alınan kandan aspirin direnci ölçümü ve endoskopi bulguları incelendi. Bu hastaların endoskopi ile kanama durumu ve varsa kanama yerinin belirlenmesi amaçlandı. Endoskopi raporlarının standardizasyonunda ortak dilin kullanılabilmesi için geliştirilen 2024 Mardin Konsensus Raporu çalışma endoskopi bulgularında baz alındı. GİS kanaması ile başvuran hastalarda S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarında Optik Trombosit Agregasyonu (LTA) yöntemiyle aspirin direnci çalışıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package For The Social Sciences) 29.0 programı kullanıldı. Bulgular: Kanama grubunun %67.7'sini (n=41) erkek hastalar, kontrol grubunun %70.8'ini (n=46) erkek hastalar oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 68.5 saptanmıştır. Sigara kullananlar tüm grubun %29.2'sini oluşturmaktadır. Hastaların %68.5'i Hipertansiyon, %51.5'i Konjestif Kalp Yetmezliği, %43.8'i Diyabetes Mellitus, %36.2'si Serebrovasküler Hastalık, %20.8'i Hiperlipidemi, %17.2'si Periferik Arter Hastalığı tanılıydı. Çalışmamızda endoskopik olarak peptik ülser saptanan hastaların %4.3'ü (1) Forrest 1a, %8.6'sı (2) Forrest 1b, %8.6'sı (2) Forrest 2a, %12.9'u (3) Forrest 2b, %8.6'sı (2) Forrest 2c, %56.5'i (13) Forrest 3 olarak sınıflandırıldı. Bizim çalışmamızda ise incelenen 65 hastanın hepsinde antiagregan kullanımı olup %35.3'ünde peptik ülser (%18.4'ünde mide, %16.9'unda duodenum kaynaklı) saptanmıştır. Çalışmaya dahil edilen toplam 130 hastanın %27.6'sında aspirin direnci olduğu görülmüştür. Sonuç: Güncel literatürde aspirinin etkin olan en düşük dozda kullanılması, aspirin direnci varlığında ise doz artışı yapılması önerilmektedir. Ancak biz bu çalışma ile aspirin kullanımının yan etkisi olarak üst GİS kanaması sıklığında artış olması nedeniyle özellikle bir de aspirin direnci varlığında doz artışı yapılmasının kanama oranını artırabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Objective: Aspirin resistance is considered a clinical issue that hinders effective treatment and has recently become a focus of research. This study aimed to investigate the relationship between gastrointestinal (GI) bleeding — a known side effect of aspirin — and aspirin resistance by examining the pathophysiological effects of aspirin on the GI mucosa. Materials and Methods: This study was designed as a hospital-based, single-center, prospective cross-sectional study. No randomization was performed, and no placebo was used. The study protocol was approved based on the decision of the academic board dated 20.09.2023 and numbered 101. Patients who presented to the S.B.U. Antalya Training and Research Hospital between 25.05.2024 and 20.05.2025 and who were using aspirin were included in the study, classified as those presenting with upper GI bleeding and those without a previous history of GI bleeding. A total of 130 patients over the age of 18 with regular aspirin use for at least two weeks were planned to be included in the study. For eligible patients, the following parameters were examined: age, gender, comorbidities, vital signs, smoking status, body mass index, duration of aspirin use, indication, dosage, number of hospitalization days, need for intensive care, mortality status, Glasgow Blatchford Bleeding Score, aspirin resistance measured from blood samples taken within the first 24 hours of hospital admission, and endoscopy findings. The aim was to determine the presence and location of bleeding, if any, via endoscopy. To ensure standardized terminology in endoscopy reports, the 2024 Mardin Consensus Report was used as a reference for endoscopic findings in the study. In patients presenting with GI bleeding, aspirin resistance was evaluated in the Biochemistry Laboratory of S.B.U. Antalya Training and Research Hospital using the Light Transmission Aggregometry (LTA) method. For statistical analysis of the data, the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 29.0 software was used. Findings: Male patients constituted 67.7% (n=41) of the bleeding group and 70.8% (n=46) of the control group. The average age was determined to be 68.5 years. Smokers made up 29.2% of the entire group. Among the patients, 68.5% had Hypertension, 51.5% had Congestive Heart Failure, 43.8% had Diabetes Mellitus, 36.2% had Cerebrovascular Disease, 20.8% had Hyperlipidemia, and 17.2% had Peripheral Artery Disease. In our study, among the patients who were endoscopically diagnosed with peptic ulcers, 4.3% (1) were classified as Forrest 1a, 8.6% (2) as Forrest 1b, 8.6% (2) as Forrest 2a, 12.9% (3) as Forrest 2b, 8.6% (2) as Forrest 2c, and 56.5% (13) as Forrest 3. In our study, all of the 65 patients examined were using antiplatelet agents, and peptic ulcers were detected in 35.3% of them (18.4% gastric, 16.9% duodenal in origin). Aspirin resistance was observed in 27.6% of the total 130 patients included in the study. Conclusion: In the current literature, it is recommended to use aspirin at the lowest effective dose, and to increase the dose in the presence of aspirin resistance. However, with this study, we demonstrated that an increase in the frequency of upper gastrointestinal bleeding as a side effect of aspirin use — particularly when aspirin resistance is also present — may lead to a higher risk of bleeding if the dose is increased.