Gül (rosa spp.) çeliklerinin köklenmesi üzerine farklı çelik kalınlığı ve IBA dozları ile soğuklatmanın etkileri
Effects of different cutting thickness, IBA doses and cooling applications on rooting percentage of rose (rosa spp.) cuttings
- Tez No: 95149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, AYER Tarım San. ve Tic. AŞ'nin Antalya'daki plâstik seralarında yürütülmüştür. Çalışmada çeliklere iki tip uygulama yapılmıştır. Birincisinde, çelikler 2°C'de, 8 saat süreli soğukta tutulmuş, diğerinde ise soğuk uygulaması yapılmamıştır. Denemede Meiplatin ve Orfuna gül çeliklerinin kök sayısı, kök uzunluğu, kök ağırlığı ve köklerime oram üzerine çeşit (Rosa hybrida ev. Meiplatin ve Orfuna ), çelik kalınlığı (ince : 3-7 mm ve kaim : 8-12 mm) ve IB A dozlarının (500, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000 ppm) etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Her iki denemede, 1500 ve 2000 ppm IB A dozları incelenen tüm özelliklerde diğer dozlardan daha iyi sonuç vermiştir. İnce çeliklerin köklenme oranlan, kaim çeliklerden daha iyi bulunmuştur. Meiplatin çeşidinin köklenme kabiliyetinin Orfuna çeşidinden daha iyi olduğu ispatlanmıştır. Soğuklatma uygulamasının köklenme oranını % 19, kök sayışım % 4 artırdığı bulunmuştur. Diğer taraftan, soğuklatma yapılmayan çeliklerde kök uzunluğu ve kök ağırlığı değerleri daha yüksek çıkmıştır. Anahtar kelimeler : Gül, çelik, hormonlar, soğuklatma
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This research was carried out in plastichouse of Ayer Agriculture Industry and Trading Co. Inc. in Antalya. Two types of treatments were applied to the cuttings. In the first one, cuttings were kept at 2 °C for 8 hours while the others were not treated. Purpose of the experiment is to determine the effect of cutting thickness (diameters between 3-7 mm and 8-12 mm) and DBA (Indole Butiric Acid) doses (500, 1000, 1500, 2000, 2500 and 3000 ppm) on root lengths, fresh root weights and rooting percentage of Meiplatin and Orfuna rose cultivars. In the both experiments, 1500 and 2000 ppm IB A doses gone better results than the other doses on the all investigated parameters. The rooting percentage of the thinner cuttings were found better than the thicker cuttings. Rooting abilities of the Meiplatin cv. was proved to be better than Orfuna cv. except fresh root weight. The cooling application was improved to be better with 19 % in rooting and 4 % in root numbers. On the other hand, root weight and root length were found longer and higher in the uncooled cuttings. Key words : Rose, cutting, IBA, hormones, cooling application