Horse racing prediction using graph-based features.
Graf-tabanli ozellikleri kullanarak at yarisi tahmin etmek
  1. Tez No: 951490
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜLÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED KANTARDZİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Louisville
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, at yarışı verileri seti üzerinde grafik tabanlı özellikler kullanarak uygulamalı bir at yarışı tahmini sunmaktadır. Yapay sinir ağı ve logistic regresyon modellerini, grafik tabanlı özellikler olmadan ve grafik tabanlı özelliklerle tahmin yapmak için eğittik ve test ettik. Bu tez aşağıdaki gibi 4 ana bölümde açıklanabilir: -2015'ten 2017'ye kadar düzenlenen bir at yarışı web sitesinden veri toplama -Tahmin modellerini kullanarak verileri eğitme ve tahmin yapma -Atların küresel yönlü bir grafiğini oluşturma ve grafik tabanlı özellikler çıkarma (Ana Bölüm) -Temel özelliklere grafik tabanlı özellikler ekleyerek aynı tahmin modellerini kullanarak eğitme ve tahmin doğruluğundaki iyileşmeleri kontrol etme. Verilerden aynı yarışlarda bulunan rastgele seçilmiş iki at, sistemde tahmin için test edilmiştir. Grafik tabanlı özelliklerle, grafik tabanlı özellikler olmadan yapılan tahminden daha iyi bir doğruluk elde edilmiştir. Ayrıca bu sistem, 2016 ve 2017 Kentucky Derby'sinde test edilmiştir. 2017 Kentucky Derby'sinde ilk üç sonucu tahmin edemese de, 2016 Kentucky Derby'sinde ilk dört pozisyonu tahmin edebilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an applied horse racing prediction using graph-based features on a set of horse races data. We used artificial neural network and logistic regression models to train then test to prediction without graph-based features and with graph-based features. This thesis can be explained in 4 main parts as follows: 1. Collect data from a horse racing website held from 2015 to 2017 2. Train data to using predictive models and make a prediction 3. Create a global directed graph of horses and extract graph-based features (Core Part) 4. Add graph-based features to basic features and train to using same predictive models and check improvements prediction accuracy. Two random horses were picked that are in same races from data and tested in systems for prediction. With graph-based features, prediction of accuracy better than without graph-based features. Also We tested this system on 2016 and 2017 Kentucky Derby. Even though we did not predict top three results from 2017 Kentucky Derby, in 2016 Kentucky Derby, we predicted top four position.