Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personellerin insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirmesinin incelenmesi
Examination of performance evaluation of personnel working in the provincial directorate of Youth and Ports in Human Resources Management
  1. Tez No: 951491
  2. Yazar: FATİH KORKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personellerin insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirmesinin bazı değişkenler bakımından incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin performansı incelenmiş ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, bu müdürlüklerde çalışan ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 244 kişiyi kapsamaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu ve Performans Değerlendirme Anketi ile toplanmış, SPSS programında analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler hesaplanmış, normallik testlerine dayanarak çarpıklık ve basıklık değerleri ±1 aralığında olduğu için parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Analizlerde Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Anova Testi kullanılmıştır. Bulgular: Analizler, katılımcıların unvanları, gelir seviyeleri, seminere katılım durumları ve başarı değerlendirme yaklaşımlarının, performans değerlendirme skorlarını anlamlı şekilde etkilediğini göstermiştir. Ancak cinsiyet, yaş, kıdem süresi, değerlendirme sıklığı ve başarısızlara yönelik uygulamaların bu skorlar üzerinde istatistiksel bir etkisi bulunmamıştır. Sonuç: Analizler, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri çalışanlarının performans değerlendirme tutumlarının, unvanlar arasında anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Gelir düzeyi yüksek bireylerde daha olumlu tutumlar gözlemlenmiş, kurs veya seminere katılanların da daha olumlu yaklaştıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, olumsuz durumlarda başarı değerlendirmesinin gizli tutulmasına yönelik tutumların genelde yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the“performance evaluation of personnel working in Provincial Directorates of Youth and Sports”in human resources management in terms of some variables. Materials and Methods: In this study, the performance of personnel working in Provincial Directorates of Youth and Sports was examined using the survey model. The research encompasses 244 individuals working in these directorates, selected through an appropriate sampling method. Data were collected using a personal information form and a Performance Evaluation Questionnaire and analyzed with the SPSS program. Descriptive statistics were calculated, and parametric analysis methods were preferred since skewness and kurtosis values were within the ±1 range based on normality tests. Independent Samples T-Test and One-Way ANOVA Test were used in the analyses. Results: Analyses have shown that participants' titles, income levels, seminar attendance, and success assessment approaches significantly affect performance evaluation scores. However, gender, age, length of tenure, evaluation frequency, and practices for those who fail did not have a statistical impact on these scores. Conclusion: Analyses have revealed that the performance evaluation attitudes of employees in the Provincial Directorates of Youth and Sports differ significantly between job titles. More positive attitudes were observed among individuals with higher income levels, and those who attended courses or seminars were also found to take a more positive approach. Additionally, it was determined that attitudes toward keeping performance evaluations confidential in negative situations were generally high.