İnce yapılı feldspatik seramik ve gelişmiş lityum disilikat seramik materyalden üretilen endo-kuron restorasyonların klinik takibi
Follow-up of endo-crown restorations manufactured from fine-structured feldspathic ceramic and advanced lithium disiliate ceramic materials
- Tez No: 951489
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu prospektif gözlemsel kohort çalışmanın amacı, iki farklı tam seramik materyalden üretilen endo-kuron restorasyonların 1 yıllık klinik takip sonuçlarını değerlendirmektir. Sınıf 1 ve Sınıf 2 kavite preparasyonu ile hazırlanmış, dijital ölçüler alınmış (CEREC AC), ince yapılı feldspatik seramik (CEREC Blocs) veya gelişmiş lityum disilikat seramik (CEREC Tessera) kullanılarak endo-kuron restorasyonlar uygulanmış toplam 44 hasta çalışmaya dahil edilmiştir (n=22). Restorasyonların tamamı dual sertleşen rezin siman (Variolink Esthetic DC) ile simante edilmiştir. Hastalar birinci hafta, 6. ay ve 1. yıl sonunda modifiye USPHS kriterleri, gingival ve plak indeksi ve hasta memnuniyeti anketine göre değerlendirilmiştir. Veriler Mann-Whitney U, Friedman ve Ki-kare testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Her iki tam seramik tipi ve 3 farklı değerlendirme zamanı için, grupların anatomik form, renk uyumu, sekonder çürük ve yüzey pürüzlülüğü parametresi değerleri arasında fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). CEREC Blocs grubunda başlangıçta hastaların tamamı“Restorasyon mevcut anatomik forma uygun, sond takılmıyor”şeklinde değerlendirilmiş iken, 6. ay, ve 1. yıl sonunda 1 hastada“sond takılıyor, ancak sondun gidebildiği kadar açıklık yok”şeklinde değerlendirilmiştir. CEREC Tessera grubunda ise hastaların tamamı“Restorasyon mevcut anatomik forma uygun, sond takılmıyor”şeklinde değerlendirilmiştir. Marjinal adaptasyon parametresindeki 1 hastadaki farklılık sonuçları istatistiksel olarak etkilememiştir. Plak indeksi ve gingival indeks açısından karşılaştırıldığında; tam seramik tipi ve değerlendirme zamanları için gruplar arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Hasta memnuniyeti değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Bir yıl sonunda her iki tam seramik tipi için sağ kalım oranı %100'dür ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective observational cohort study was to evaluate the 1-year clinical follow-up results of endo-crown restorations fabricated from two different all-ceramic materials. The study included 44 patients with Class 1 and Class 2 cavity types who were restored with endo-crown restorations using fine-structured feldspathic ceramics (CEREC Blocs) or advanced lithium disilicate ceramics (CEREC Tessera) (n=22). All restorations were cemented with dual-curing resin cement (Variolink Esthetic DC). Patients were evaluated according to modified USPHS criteria, gingival and plaque index and patient satisfaction questionnaire at the end of the first week, 6th month and 1st year. Data were analysed using Mann-Whitney U, Friedman and Chi-square tests. It was found that for both all-ceramic types and 3 different evaluation times, there was no difference between the anatomical form, colour matching, secondary caries and surface roughness parameter values of the groups (p>0.05). In the CEREC Blocs group, at the beginning all of the patients were evaluated as 'the restoration is suitable for the current anatomical form, the sonde is not inserted', whereas at the end of the 6th month and 1st year, 1 patient was evaluated as 'the sonde is inserted, but there is no opening as far as the sonde can go'. In the CEREC Tessera group, all of the patients were evaluated as 'The restoration is suitable for the current anatomical form, the sonde is not inserted'. The difference in the marginal adaptation parameter in 1 patient did not statistically affect the results. When compared in terms of plaque index and gingival index and patient satisfaction, no difference was found between the groups for the exact ceramic type and evaluation times (p>0.05). At the end of one year, the survival rate for both all-ceramic types was 100% (p>0.05).