Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında İsthmin-1 protein düzeyleri ile er stres ve apoptoz arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between İsthmin-1 protein levels and er stress and apoptosis in non-alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 951492
  2. Yazar: İREM TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) karaciğerde lipit birikimiyle karakterize, kronik alkol kullanımı veya viral enfeksiyon olmadığı durumlarda ortaya çıkan bir patolojidir. Karaciğerde esterleşme sonucu trigliseritlerin birikimi lipotoksisite, ER stres, oksidatif stres ve inflamasyona neden olarak fibroza yol açmaktadır. İsthmin-1 2021'de glukoz alımı ve lipid metabolizmasında önemli rol oynayan bir adipokin olarak tanımlanmıştır. Bu protein adipoz dokuda glukoz alımını arttırırken hepatik dokuda yağ sentezini inhibe etmektedir. İsthmin-1'in diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli patofizyolojik süreçlerde rolü olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak bu proteinle ilgili literatür çok sınırlıdır. Bu çalışma ile NAYKH'a sahip hastalarda rutin testler ile ER stres, apoptoz ve İsthmin-1 proteini arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla NAYKH tanısı olmayan bireylerin oluşturduğu kontrol grubu ile ultrason sonuçlarına göre NAYKH tanısı olan grade-1 ve grade-2 olmak üzere üç grupta toplam 75 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalardan alınan kan örneklerinden glukoz, BUN, kreatinin, kreatinin GFR, AST, ALT, ALP, GGT, sodyum ve potasyum değerleri biyokimya otoanalizörü ile ölçülmüştür. Bu değerlere ek olarak rutin tam kan sayım değerleri hemogram otoanalizörü ile belirlenmiştir. Elde edilen değerler kullanılarak AST/ALT, lenfosit/monosit, platalet/lenfosit, nötrofil/lenfosit oranları ile APRI ve FIB4 skorları hesaplanmıştır. GRP78, Kaspaz-3 ve İsthmin-1 serum düzeyleri ise ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. NAYKH gruplarındaki yaş ortalamaları kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur. AST ve ALT değerleri hem grade-1 hem de grade-2 grubunda kontrole kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanında grade-2 grubunun GGT ve AST/ALT oranının kontrol grubuna kıyasla önemli oranda yüksek olduğu gözlenmiştir. Kaspaz-3, GRP78 ve İsthmin-1 düzeyleri ise NAYKH gelişimi ile birlikte anlamlı bir değişim göstermemiştir. Ancak Kaspaz-3, GRP78 ve İsthmin-1 düzeyleri kreatinin ile pozitif bir korelasyon göstermiştir. Ayrıca İsthmin-1 ile hem GRP78 (r:0,8187; p:
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a pathology characterized by lipid accumulation in the liver, occurring in the absence of chronic alcohol consumption or viral infections. The accumulation of triglycerides in the liver due to esterification leads to lipotoxicity, ER stress, oxidative stress, and inflammation, ultimately resulting in fibrosis. Isthmin-1 was identified in 2021 as an adipokine that plays an important role in glucose uptake and lipid metabolism. While this protein increases glucose uptake in adipose tissue, it inhibits lipid synthesis in hepatic tissue. It has been suggested that Isthmin-1 may play a role in various pathophysiological processes such as diabetes, obesity, and cardiovascular diseases. However, the literature on this protein is very limited. This study aims to investigate the relationship between routine tests and ER stress, apoptosis, and Isthmin-1 protein in patients with NAFLD. For this purpose, a total of 75 patients were included in the study, categorized into three groups: a control group without NAFLD, and grade-1 and grade-2 NAFLD groups based on ultrasound results. Blood samples taken from the patients were analyzed for glucose, BUN, creatinine, creatinine GFR, AST, ALT, ALP, GGT, sodium, and potassium levels using a biochemical autoanalyzer. In addition to these, routine complete blood count values were determined using a hemogram autoanalyzer. Using these values, the AST/ALT, lymphocyte/monocyte, platelet/lymphocyte, and neutrophil/lymphocyte ratios, as well as APRI and FIB4 scores, were calculated. Serum levels of GRP78, Caspase-3, and Isthmin-1 were measured using the ELISA method. The average age in the NAFLD groups was found to be higher compared to the control group. AST and ALT levels were significantly higher in both the grade-1 and grade-2 groups compared to the control group. Additionally, the GGT and AST/ALT ratios in the grade-2 group were notably higher than those in the control group. However, the levels of Caspase-3, GRP78, and Isthmin-1 did not show significant changes with the development of NAFLD. Caspase-3, GRP78, and Isthmin-1 levels were positively correlated with creatinine.