Çocuklarda hareket ve beceri öğrenimi çalışmalarında uygulanan statik ve dinamik germe egzersizlerinin bir kısım fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkileri
The effects of static and dynamic stretching exercises on certain physical and physiological parameters in motor and skill learning practices in children
- Tez No: 951493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda hareket ve beceri öğrenimi çalışmalarında uygulanan statik ve dinamik germe egzersizlerinin bir kısım fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Amasya ili Taşova ilçesindeki bir lisede öğrenim gören 68 gönüllü 9. sınıf öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar statik (n = 22), dinamik (n = 21) ve kontrol (n = 25) gruplarına ayrılmıştır. Tüm gruplara ön testler uygulanmış; boy, kilo, VKİ, mekik, şınav, esneklik, anaerobik, aerobik, çeviklik ve sürat testleri yapılmıştır. Ön testin alınmasından sonra katılımcılar 8 hafta, haftada iki gün beden eğitimi derslerinde hareket ve beceri öğrenimi uygulamalarından önce ısınma + statik germe veya dinamik germe egzersizleriyle derse başlamıştır. Kontrol grubuna sadece ısınma protokolü uygulanmıştır. Uygulama sürecinin ardından aynı testler yeniden uygulanarak son test verileri toplanmıştır. Uygulama sürecinin ardından aynı testler yeniden uygulanarak son test verileri toplanmıştır. Elde edilen veriler Shapiro-Wilk testi ile normal dağılım açısından değerlendirilmiş, tanımlayıcı istatistikler yanında çıkarımsal olarak grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş gruplarda t-testi ve gruplar arasında ise One-Way ANOVA Testi ile analiz edilmiştir. Anlamlı farklılıkların tespitinde Tukey HSD post hoc testi, farklı zamanlardaki ölçümlerin farkı için Repeated Measures Testi kullanılmıştır. Grup içi analize göre; tüm gruplarda çeviklik testinde olumsuz anlamlı azalmalar görülmüştür (p < 0,05). Boy ve kilo parametrelerinde tüm gruplarda anlamlı gelişim (p < 0,05) tespit edilmiştir. Anaerobik güç parametresinde statik ve dinamik gruplarda anlamlı (p < 0,05) gelişim varken aerobik güçte dinamik grupta anlamlı (p < 0,05) gelişim görülmüştür. Gruplar arası son test sonuçları incelendiğinde şınav değişkeninde statik grubun dinamik ve kontrol gruplarına göre farklılığı tespit edilmiştir. (p < 0,05). Anaerobik güç değerlerinde dinamik grubun statiğe göre farkı tespit edilmiştir (p < 0,05). Boy, kilo, VKİ ve mekik değişkenlerinde de farklılıklar tespit edilmiştir (p < 0,05). Sonuç olarak, dinamik germe egzersizlerinin boy, kilo, anaerobik güç ve aerobik güç parametrelerini olumlu yönde etkilediği, statik germe egzersizlerinin boy, kilo, anaerobik güç ve kas dayanıklılığı parametrelerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Germe egzersizlerinin diğer parametreler üzerinde ise sınırlı etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of static and dynamic stretching exercises, applied during motor and skill acquisition sessions in children, on certain physical and physiological parameters. A total of 68 voluntary 9th-grade students from a high school in the Taşova district of Amasya province participated in the study. Participants were divided into three groups: static stretching (n = 22), dynamic stretching (n = 21), and control (n = 25). Pre-tests were administered to all groups, including measurements of height, weight, BMI, sit-ups, push-ups, flexibility, anaerobic and aerobic power, agility, and speed. Following the pre-tests, participants performed warm-up + static stretching or dynamic stretching exercises for 8 weeks, twice a week, before movement and skill acquisition practices during physical education classes. The control group received only the warm-up protocol. After the intervention period, the same tests were re-administered to collect post-test data. The obtained data were evaluated for normal distribution using the Shapiro-Wilk test. In addition to descriptive statistics, paired sample t-tests were used for within-group comparisons, while One-Way ANOVA was employed for between-group comparisons. Tukey HSD post hoc test was used to determine significant differences, and Repeated Measures ANOVA was used to evaluate changes over time. According to within-group analysis, a significant decrease in agility performance was observed in all groups (p < 0,05). Significant improvements were found in height and weight parameters in all groups (p < 0,05). While anaerobic power significantly improved in both the static and dynamic groups (p < 0,05), aerobic power showed significant improvement only in the dynamic group (p < 0,05). In between-group comparisons of post-test results, the static group showed significant differences in push-up performance compared to the dynamic and control groups (p < 0,05). The dynamic group exhibited significantly higher anaerobic power compared to the static group (p < 0,05). Significant differences were also found in height, weight, BMI, and sit-up variables among the groups (p < 0,05). In conclusion, dynamic stretching exercises positively affected height, weight, anaerobic power, and aerobic power parameters, whereas static stretching exercises had a positive impact on height, weight, anaerobic power, and muscular endurance. Stretching exercises had limited effects on other parameters.