Investigating the spatialities of the commoning practices in İzmir within the framework of the politics of the commons
İzmir'deki müşterekleşme pratiklerinin mekansallıklarının müşterekler siyaseti çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 951495
  2. Yazar: NAZMİYE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, esas olarak İzmir kentini müşterekleşme pratiklerinin mekânsallıkları üzerinden yeniden okumayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kentsel müşterekleşmenin bu özgül kentsel bağlamda nasıl ortaya çıktığını ve nasıl işlediğini keşfetmek için çapraz bir sorgulama yaklaşımı benimsemektedir. Bu sorgulama İzmir kentinde müşterekleşme ortamının oluşumunu sağlayan dinamikleri ve kentsel mekânın bu müşterekleşme ortamının şekillenmesinde ve sürdürülmesindeki aracı rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu hedefler doğrultusunda, çalışma İzmir'deki 11 müşterekleşme pratiğini ve mekânsallıklarını, müşterekler siyaseti çerçevesinde incelemektedir. Bunu gerçekleştirmek amacıyla, Müşterekleşmenin Failliği, Müşterekleşme Pratikleri ve Müşterekleşmenin Mekânsallığı'nı içeren analitik bir üçlü çerçeve geliştirilmiştir. Belirlenen müşterekleşme pratiklerinin analizi, önerilen analitik çerçevede tanımlanan bu üç sorgulama hattı doğrultusunda yürütülmüştür. Bu analiz sonucunda elde edilen bulgular iki aşamada değerlendirilmiştir. İlk aşamada, her bir sorgulama hattı, belirlenen pratiklerin birlikte değerlendirilmesi amacıyla ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu şekilde, kentteki kentsel müşterekleşmenin taban, aracı ve kurumsal olmak üzere üç ana kanal üzerinden nasıl işlediği ortaya konmuştur. İkinci aşamada ise, bu üç müşterekleşme kanalına ilişkin tüm analiz bulguları birlikte değerlendirilerek kentteki müşterekleşme ortamının dinamikleri tartışılmaktadır. Bu iki aşamalı değerlendirme süreci aracılığıyla, çalışmada kentsel müşterekleşme dinamiklerinin kolektif öznellik, pratik biçimleri ve mekânsal tezahürlerle derinden iç içe geçtiği vurgulanmaktadır. Bu bulgular, müşterekleşmenin yalnızca mekânsal bir süreç değil, aynı zamanda kentsel yaşamı dönüştüren siyasi ve toplumsal bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims to re-read the city of İzmir through the lens of the spatialities of commoning practices. It adopts a transversal inquiry to explore how urban commoning manifests and operates within this specific urban context. This inquiry aims to understand the dynamics that create the emergence of a commoning environment in the city and the mediating role of urban space in shaping and sustaining this commoning environment. In line with these objectives, this study investigates 11 commoning practices in İzmir and their spatialities within the framework of the politics of the commons. In order to achieve that, an analytical tripartite framework, consisting of Agency of Commoning, Practices of Commoning, and Spatiality of Commoning, has been developed. The analysis of these practices unfolded along these three lines of inquiry. The findings obtained through this analysis were evaluated in two stages. In the first stage, each line of inquiry was discussed separately to evaluate all determined practices together. In this way, it was revealed how urban commoning in the city operates through three main channels as grassroots, intermediary, and institutional. In the second stage, all the analysis findings regarding these three channels of urban commoning were evaluated together to discuss the dynamics of the commoning environment in the city. Through this two-stage evaluation, the study highlights that the dynamics of urban commoning are deeply intertwined with collective agency, modes of practice, and spatial manifestations. These findings suggest that commoning is not only a spatial process but also a political and social process that reshapes urban life.