Erken doğumun ağız ve diş sağlığına etkisi ve erken çocukluk çağı çürükleri ile ilişkisi
The impact of preterm birth on oral and dental health and its relationship with early childhood caries
- Tez No: 951509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KESKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ERKEN DOĞUMUN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA ETKİSİ VE ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜKLERİ İLE İLİŞKİSİ Amaç: Bu tez çalışmasında erken doğan bebeklerde ağız ve diş sağlığının farklı indeksler kullanılarak değerlendirilmesi ve Erken Çocukluk Çağı Çürüğü (EÇÇ) görülme sıklığının sosyodemografik ve beslenme ile ilgili risk faktörleri de ele alınarak normal doğan bebeklerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Bölümü'ne başvuran; yaşları 32-76 ay arasında değişen 131 kız, 126 erkek olmak üzere toplam 257 çocuk dahil edildi. 36.hafta ve daha öncesinde doğan çocuklar“Erken doğan”grubuna, 37.hafta ve sonrası doğan çocuklar ise“Normal doğan”grubuna dahil edildi. EÇÇ için risk faktörü olabilecek sosyodemografik, prenatal ve postnatal veriler kaydedildi. Ağız ve diş sağlığı verileri ise Uluslararası Çürük Tespit ve Değerlendirme Sistemi (ICDAS II), dmft, gingival indeks ve plak indeksi kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: EÇÇ görülme oranı, normal doğan çocuklarda %65,4 iken erken doğan çocuklarda %65,3 olarak bulundu. Erken doğan ve normal doğan çocuklar arasında ortalama dmft değeri, plak indeksi, gingival indeks, ICDAS II kodu ve EÇÇ varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF PRETERM BİRTH ON ORAL AND DENTAL HEALTH AND ITS RELATİONSHİP WİTH EARLY CHİLDHOOD CARİES Objective: This study aimed to evaluate oral and dental health in preterm infants using different indices and to compare the prevalence of Early Childhood Caries (ECC) between preterm and full-term infants, considering sociodemographic and nutritionrelated risk factors. Methods: The study included a total of 257 children (131 girls and 126 boys) aged between 32-76 months who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Alanya Alaaddin Keykubat University, Faculty of Dentistry. Children born at 36 weeks of gestation or earlier were classified as the“Preterm”group, while those born at 37 weeks or later were classified as the“Full-term”group. Sociodemographic, prenatal, and postnatal data, which could be potential risk factors for ECC, were recorded. Oral and dental health data were evaluated using the International Caries Detection and Assessment System (ICDAS II), dmft index, gingival index, and plaque index. The obtained data were analyzed statistically. Results: The prevalence of ECC was 65.4% in full-term children and 65.3% in preterm children. There was no statistically significant difference between preterm and fullterm children in terms of mean dmft value, plaque index, gingival index, ICDAS II classification, or presence of ECC (p>0.05).