Systematic and some ecological characteristics of the widespreat fish in the upper territory of the river Gediz
Gediz nehri üst havzalarında yayılış gösteren balıkların sistematik ve bazı ekolojik özellikleri
- Tez No: 95153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada; Gediz Nehri Yukarı Havzasında (Murat Dağı ile Demirköprü barajı arası) yayılış gösteren balık türleri ve suyun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri (su sıcaklığı, ortalama debi, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, çözünmüş katı madde miktarı) araştırılmıştır. Araştırma sahasının bazı ekolojik özellikleri, kaynak bölgesinden Demirköprü barajına kadar seçilmiş olan 5 istasyonda incelenmiştir. Elde edilen veriler çizelgeler halinde mevsimsel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sahasında Eylül 1998-Haziran 1999 tarihleri arasında çeşitli av araçları kullanılarak yakalanan balık türlerinin havzada dağılımları, populasyon yoğunlukları ve bölge için ekonomik değerleri tespit edilmiştir. Araştırma sahasında, Osteichthyes klasisi içerisinde 3 familyaya ait 6 tür ve 3 alttür.tespit edilmiştir. Tür çeşitliliği bakımından Cyprinidae familyasının baskın olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen balık türlerinden Cobitis fahireae ve Oncorhynchııs mykiss bölgeden ilk defa bildirilmektedir. Araştırma sahasının yukarı kesimlerinde Barbııs plebejus escherichi ve Orthrias {Nemacheihıs) arıgorae'mn, alt havzalarda ise Chalcalbıırnus chalcoides, Barbııs capito pectoralis ve Leuciscus cephalus türlerinin baskın olduğu görülmüştür. Bu araştırmadan soğuksu balıklarından Oncorhynchııs mykiss' in, (akarsuyun kaynak bölgesindeki alabalık üretim çiftliklerinden kaçarak) akarsuya uyum sağlamış oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, in the upper territory of Gediz River, (Murat Mountain and Demirköprü Dam), fish species is distributed and some physical and chemical parametres (such as water temprature, avarage speed of running water, dissolved oxygen, pH, electric condictivity, salinity, the amont of dissolved solid material) were investigated. Some ecological charecterstics of the searching region have been searched from search to Demirköprü Dam that were chosen in 5 stations. The data we get are analyzed in the diagrams for seasonal. In the searching zone, fish that used in several fishing equipments and several fishing methods September 1998 and June 1999. Their distributions population density and economic valves have been determined. The samples of fish were analyzed in the searching area and 9 species belong to 3 families in the ostericthyes classis were established. For the species variations, cyprinidae family was dominant. From the fish species were analyzed, Cobitis fahireae, Oncorhynchus mykiss are made known to the zone species first. In the upper teritory of the searching zone, Barbııs plebejus escherichi and Orthrias (Nemachelius) angorae were dominant, in the lower part of the searching zone, Chalcalburmis chalcoides were dominant. In this study, Oncorhynchus mykiss has been escaped from the trout farms has been situeted in the source regium of the river and has been adapted to the river wild life were reported.