Türk itfaiye hizmetlerinin tarihi süreç içerisindeki dönüşümünün merkezi ve yerel yönetimler bağlamında karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of the transformation of the Turkish fire service in the historical process in the context of central-local governments
- Tez No: 951531
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yangın insanlık tarihi kadar eski bir afet türü olmakla birlikte modern dönemlere kadar yangınla mücadele konusunda oluşturulmuş bir teşkilatlanma mevcut değildir. Modern dönemlerin getirdiği sanayileşme, şehirleşme ve teknolojik gelişmeler yangınların boyutunu ve içeriğini de değiştirmiştir. Türk İtfaiye Teşkilatı yönetim modeli olarak bu gelişmelere kayıtsız kalmamıştır. Tulumbacılardan bu yana sürekli gelişen bir yapı ile günümüz yangınla mücadele organizasyonuna ulaşılmıştır. Bu tarihi süreçte Türk İtfaiye Teşkilatı'nın yönetim modeli açısından geçirdiği süreç çalışmada incelenmiş, literatüre katkı sağlayacak yeni bir tarihsel dönemlendirme yapılmıştır. Günümüz Türk İtfaiye Teşkilatı birbirinden bağımsız çok farklı hiyerarşiler altında organize olan, yönetim modeli açısından merkezi ve yerel yönetimlerin, ayrıca özel kurum ve kuruluşların uhdesinde görev yapan karma bir yapıdır. Bu karma yapının olumlu ve olumsuz yanları olmakla birlikte günümüz Türk İtfaiye Teşkilatı'nın ihtiyacı olan ve başta yangın olmak üzere bütün afet türleriyle mücadelede etkinliğini sağlayacak yönetim modeline karşılık gelmemektedir. Yapılan çalışma neticesinde Türk İtfaiye Teşkilatı'nın görev ve sorumluluklarının geçmişe nazaran çok genişlediği, yangına müdahaleden ziyade her türlü afetle mücadele eden bir birim haline geldiği, bu yönüyle beledi bir hizmetten ziyade merkezi bir güvenlik hizmeti sunduğu, merkezi yönetimin sağladığı diğer güvenlik/kolluk hizmetleriyle benzeştiği örnekler üzerinden analiz edilmiş, sunulan hizmetin etkinliği açısından yeni bir yönetim modeline ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada belirlenen kıstaslar neticesinde bu yeni modelin daha merkezi bir yapıda olması gerektiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak günümüz Türk İtfaiye Teşkilatı'nın yaşadığı sorunların büyük kısmının karma yönetim yapısından kaynaklandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although fire is a type of disaster as old as human history, there was no organization established for firefighting until modern times. Industrialization, urbanization and technological developments brought by modern times have also changed the size and content of fires. The Turkish Fire Department has not remained indifferent to these developments in terms of management model. The current firefighting organization has been reached with a continuously developing structure since the tulumacis. In this historical process, the process that the Turkish Fire Department has gone through in terms of management model has been examined in the study, and a new historical periodization has been made that will contribute to the literature. The current Turkish Fire Department is a mixed structure organized under very different hierarchies independent of each other, and serves under the responsibility of central and local governments, as well as private institutions and organizations in terms of management model. Although this mixed structure has positive and negative aspects, it does not correspond to the management model that the current Turkish Fire Department needs and that will ensure its effectiveness in combating all types of disasters, especially fire. As a result of the study, it was determined that the duties and responsibilities of the Turkish Fire Department have expanded considerably compared to the past, that it has become a unit that fights all kinds of disasters rather than responding to fires, that it provides a central security service rather than a municipal service in this respect, and that it is similar to other security/law enforcement services provided by the central administration, and that a new management model is needed in terms of the effectiveness of the service provided. In addition, as a result of the criteria determined in the study, it was understood that this new model should have a more centralised structure. As a result, it was understood that most of the problems experienced by the Turkish Fire Department today are due to the mixed management structure.