Mesorhizobium ciceri ile aşılanan nohutta simbiyotik azot fiksasyonu üzerine çeşit etkisinin belirlenmesi
Determination of cultivar effect on symbiotic nitrogen fixation in chickpea inoculated with Mesorhizobium ciceri
- Tez No: 951538
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ELKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Mesorhizobium ciceri aşılamasının bazı nohut çeşitlerinde nodülasyon, azot fiksasyonu ve bitki büyüme parametreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, açık hava koşullarında saksılarda tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. İki faktörün yer aldığı çalışmada, birinci faktörü aşılama (aşılı ve aşısız kontrol), ikinci faktörü ise nohut çeşitleri (Akça, Aksu, Arda, Aslanbey, Bayrak, Botan, Cevdetbey, Göktürk, Ilgaz ve Yazıcı) oluşturmuştur. Çalışmada nodülasyon (nodül yaş ve kuru ağırlığı), çeşitli bitki büyüme parametreleri (bitki boyu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı), klorofil içeriği, azot oranı, toplam ve tespit edilen azot miktarı belirlenmiştir. İncelenen bütün bu özellikler dikkate alınarak, nohut çeşitlerinin Mesorhizobium ciceri aşılamasına tepkileri aşısız kontrol uygulaması ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bulgular: Aşılama uygulaması, çeşitlerin ortalaması olarak, incelenen bütün parametrelerde aşısız kontrole kıyasla önemli artış sağlamıştır. Korelasyon katsayıları, etkin bir azot fiksasyonunun göstergesi olarak, sürgün yaş ağırlığı, azot oranı ve toplam azot miktarının nodül ağırlığı ile anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymuştur. Bitki boyu ve kök yaş ağırlığı hariç, çeşitlerin incelenen özellikler yönünden aşılamaya gösterdikleri tepki birbirinden önemli seviyede farklı bulunmuştur. Çeşitlerin bitki başına bağladıkları azot miktarı 0 mg (Ilgaz) ile 23,5 mg (Akça) arasında çok önemli bir değişim göstermiştir. Bağladıkları azot miktarı 19,3 mg ile 23,5 mg arasında yer alan Akça, Arda, Aslanbey, Cevdetbey, Göktürk ve Yazıcı çeşitlerinin simbiyotik azot fikasasyonu yönünden en etkin ve en uyumlu çeşitler olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular, nohudun Mesorhizobium ciceri aşılamasına verdiği yanıtın çeşitler arasında belirgin şekilde farklılık gösterdiğini, dolayısıyla uyumlu çeşitlerin seçilmesiyle nohutta simbiyotik azot kazancının önemli ölçüde artırılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effect of Mesorhizobium ciceri inoculation on nodulation, nitrogen fixation and plant growth parameters in some chickpea cultivars. Method: The study was carried out in pots under open air conditions according to the completely randomized design with 3 replications. In the study, the first factor was inoculation (inoculated and uninoculated control) and the second factor was chickpea cultivars (Akça, Aksu, Arda, Aslanbey, Bayrak, Botan, Cevdetbey, Göktürk, Ilgaz and Yazıcı). In the study, nodulation (fresh and dry weights of nodules), various plant growth parameters (plant height, fresh and dry weights of shoots and roots), chlorophyll and nitrogen content, total and fixed nitrogen amount were determined. Considering all these characteristics, the responses of chickpea varieties to Mesorhizobium ciceri inoculation were investigated in comparison with the uninoculated control treatment. Findings: Considering the average of the cultivars, the inoculation treatment provided a significant increase in all parameters examined compared to the uninoculated control. Correlation coefficients revealed that shoot fresh weight, nitrogen rate and total nitrogen content were significantly correlated with nodule weight as an indicator of efficient nitrogen fixation. Except for plant height and root fresh weight, the response of the cultivars to inoculation in terms of the traits examined were significantly different from each other. The amount of nitrogen fixed per plant by the cultivars showed a very significant variation between 0 mg (Ilgaz) and 23,5 mg (Akça). It was determined that Akça, Arda, Aslanbey, Cevdetbey, Gokturk and Yazıcı cultivars, which fixed between 19.3 mg and 23.5 mg of nitrogen, were the most efficient and compatible varieties in terms of symbiotic nitrogen fixation. Results: The findings of the study revealed that the response of chickpea to Mesorhizobium ciceri inoculation varied significantly among cultivars, therefore, by selecting compatible cultivars, symbiotic nitrogen fixation in chickpea could be significantly increased.