Psikanalitik bakış açısı çerçevesinde Barış Bıçakçı'nın edebî eserleri
A psychoanalytic apporach to the literary oeuvre of Barış Bıçakçı
- Tez No: 951552
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Barış Bıçakçı, Türk edebiyatının çağdaş yazarları arasında yer almaktadır. 1966 yılında Adana'da doğan sanatçı, eğitim hayatını Ankara'da devam ettirmiştir. Sanatçı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, makine mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra yazın hayatına giriş yapmıştır. Bıçakçı'nın edebiyata olan ilgisi şiirle başlarken bu ilgi roman ve hikâyeleriyle devam eder. Bıçakçı'nın sanata olan ilgisi, edebiyatla birlikte sinemaya da yöneliktir. Sanatçının senaristlik dışında yardımcı yönetmenlik deneyimi de olmuştur. Bıçakçı'nın aynı zamanda bilimsel çevirileri olduğunu söylemek ve bilime olan katkısını belirtmek bu noktada önemlidir. Bıçakçı, eserlerinde toplu konutlarda yaşayan insanların sorunlarını işlerken bireyin içinde bulunduğu ruhsal süreçleri de metinlerine yansıtmıştır. Bıçakçı'nın kahramanları, kentsel yaşamın içinde bunalan, iktidar, toplum, arasında sıkışmış bireylerdir. Psikanalizde birey, simgesel alan içinde yaşadıklarını bilinçaltına bastırır. Bu bastırdıklarını da sanatçı eseri üzerinden yansıtır. Bu bakımdan Bıçakçı'nın roman ve hikâyelerindeki kahramanların geçirdiği ruhsal süreçler, Freud ve Lacan'ın kuramı çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Barış Bıçakçı is a prominent figure among contemporary Turkish writers. Born in 1966 in Adana, he pursued his education in Ankara. After completing his degree in Mechanical Engineering at the Middle East Technical University, Bıçakçı began his literary career. His initial interest in literature was rooted in poetry, which later expanded to include novels and short stories. Bıçakçı's engagement with the arts extends beyond literature, also encompassing cinema. In addition to his work as a screenwriter, he has gained experience as an assistant director. Moreover, it is crucial to acknowledge Bıçakçı's contributions to scientific discourse, particularly his work as a translator of scientific texts. In his literary works, Bıçakçı addresses the social issues faced by individuals living in mass housing, while simultaneously exploring the psychological processes of the individual. The protagonists in Bıçakçı's narratives are often depicted as individuals overwhelmed by urban existence, trapped between the forces of power and societal expectations. Within the framework of psychoanalysis, it is understood that the individual represses their experiences within the symbolic order, relegating them to the unconscious. These repressed experiences are subsequently reflected in the artist's work. In this context, the psychological processes undergone by the protagonists in Bıçakçı's novels and short stories have been analyzed through the theoretical lenses of Freud and Lacan.