İşitsel nöropati tanılı koklear implant kullanıcıları ile işitsel nöropati tanısı almayan koklear implant kullanıcılarının alıcı ve ifade edici dil becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of receptive and expressive language skills of cochlear implant users with auditory neuropathy and cochlear implant users without auditory neuropathy
  1. Tez No: 951621
  2. Yazar: ELİF AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, işitsel nöropati spektrum bozukluğu (İNSB) tanısı konulan ve konulmayan koklear implantlı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak gerçekleştirilen bir vaka çalışmasıdır. Araştırmaya Gaziantep ilinde, 2-6 yaş aralığında, işitsel nöropati tanısı konmuş ve en az bir yıldır koklear implant kullanan 25 çocuk ile işitsel nöropati tanısı olmayan ancak ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı tanısı almış ve en az bir yıldır koklear implant kullanan 25 çocuk olmak üzere toplam 50 çocuk yer almaktadır. Katılımcı çocukların ebeveynlerinden veya yasal vasilerinden bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Dil gelişimi, Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ) aracılığıyla alıcı ve ifade edici dil yönlerinden ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, koklear implant (Kİ) ameliyatı geçirmiş toplam 50 çocuk incelenmiş; bunların yarısı (%50) İNSB tanısı almış, diğer yarısı ise işitsel nöropati olmayan bireylerden oluşmuştur. Yaş ortalaması ve implantasyon sonrası geçen sürenin etkisi olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Alıcı dil ham puanları, standart puanları ve yaş eşdeğerleri ile karşılaştırıldığında, işitsel nöropatisi bulunmayan çocukların İNSB tanılı çocuklara göre daha yüksek performans sergilediği görülmüştür (p<0.05). Benzer biçimde, ifade edici dil ham puanları ve yaş eşdeğerleri bakımından da işitsel nöropatisi olmayan grubun üstünlüğü anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Sonuç: İşitsel nöropatinin özellikle İNSB tanısı konulan çocuklarda erken tanı ve uygun müdahale programlarının planlanması, dil gelişiminin desteklenmesi açısından büyük önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the receptive and expressive language skills of cochlear-implanted children with and without a diagnosis of auditory neuropathy spectrum disorder (ANSD). Method: This research was conducted as a case study utilizing quantitative research methods. The sample consisted of 50 children aged 2–6 years in Gaziantep: 25 diagnosed with ANSD and using cochlear implants for at least one year, and 25 without ANSD but diagnosed with severe to profound hearing loss and using cochlear implants for at least one year. Informed consent was obtained from the parents or legal guardians of all participants. Language development was assessed in detail in terms of receptive and expressive skills using the Turkish Expressive and Receptive Language Test (TERLT). Results: A total of 50 children with cochlear implants were examined; half (50%) were diagnosed with ANSD, while the other half had no neuropathy. No significant differences were found between the groups in terms of mean age and duration of implantation (p>0.05), indicating comparability. When receptive language raw scores, standard scores, and age equivalents were compared, children without ANSD performed significantly better than those with ANSD (p<0.05). Similarly, children without ANSD also outperformed their peers with ANSD in expressive language raw scores and age equivalents (p<0.05). Conclusion: The findings highlight the critical importance of early diagnosis and appropriate intervention programs for supporting language development in children with ANSD