Sendromik olmayan işitme kaybı hastalarında moleküler genetik analiz sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of molecular genetic analysis results in patients with non-syndromic hearing loss
- Tez No: 957273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN BİLGE GEÇKİNLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Odyoloji, Genetics, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Nonsendromik sensörinöral işitme kayıplarının (NSİK) %70'inde genetik etyoloji saptanmaktadır. Bugüne kadar NSİK ile ilişkili 100'den fazla gen tanımlanmıştır ve işitme kaybı ile ilişkilendirilmiş birçok gen açısından gen terapisi çalışmaları hızla ilerlemektedir. Öte yandan, Türk popülasyonunda NSİK'in moleküler etyolojisi hakkında, hasta sayısına oranla oldukça az sayıda literatür çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, kliniğimizde NSİK etyolojisine yönelik çok genli panel analizi yapılmış olan hastaların genetik sonuçlarının klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ve saptanan verilerin literatüre kazandırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: NSİK tanısı almış 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik bulguları ve aile öyküleri hastaların poliklinik dosyalarından; odyolojik verileri hastane sisteminden araştırılarak kaydedildi. Dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan hastaların periferik kanlarından DNA izolasyonu yapıldı. Yeni nesil dizileme (YND) yöntemi ile işitme kaybı ile ilişkili 65 gen dizilendi ve saptanan varyantlar güncel kılavuzlar ve veri tabanları kullanılarak analiz edildi. Bulgular: 17 (%32,08) patojenik, 28 (%52,83) olası patojenik, 8 (%15,09) VUS olarak değerlendirilen toplam 53 varyasyon saptandı. Bunlardan 21'i (%39,62) daha önce literatürde bildirilmemiş olup çalışmamızla literatüre kazandırıldı. Hastaların 19'u (%70,37) otozomal resesif işitme kaybı, 3'ü (%11,11) otozomal resesif işitsel nöropati, 2'si (%7,4) otozomal dominant işitme kaybı, 1'i (%3,7) Mohr-Tranebjaerg sendromu, 1'i (%3,7) Brankiootik sendrom tip 1, 1'i (%3,7) Brankiootik sendrom tip 3 genetik tanısı aldı. Sonuç: Çalışmamızda hastaların %56,25'ine genetik tanı konulması yeni nesil dizileme analizinin etkinliğini göstermektedir. Saptadığımız 21 varyant çalışmamız ile güncel literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Genetic etiology is detected in 70% of non-syndromic sensorineural hearing losses (NSHLs). To date, over 100 genes associated with NSHL have been identified, and gene therapy studies related to many of these hearing loss-associated genes are progressing rapidly. However, in the Turkish population, there is a relatively limited number of studies in the literature regarding the molecular etiology of NSHL in proportion to the number of patients. The primary aim of this study is to evaluate the genetic results of patients who underwent multigene panel analysis for NSHL etiology in our clinic, in conjunction with their clinical findings, and to contribute the identified data to the scientific literature. Materials and Methods: A total of 48 patients diagnosed with NSHL were included in the study. Clinical findings and family histories were obtained from the patients' outpatient clinic records, and audiological data were retrieved from the hospital system. DNA was isolated from the peripheral blood of patients who met the inclusion and exclusion criteria. 65 genes associated with hearing loss were sequenced using the next-generation sequencing (NGS) method and the detected variants were analyzed using current guidelines and databases. Results: A total of 53 variations were identified: 17 (32.08%) pathogenic, 28 (52.83%) likely pathogenic, and 8 (15.09%) variants of uncertain significance (VUS). Of these, 21 variants (39.62%) had not been previously reported in the literature and were newly introduced through our study. Among the patients, 19 (70.37%) were diagnosed with autosomal recessive hearing loss, 3 (11.11%) with autosomal recessive auditory neuropathy, 2 (7.4%) with autosomal dominant hearing loss, 1 (3.7%) with Mohr-Tranebjaerg syndrome, 1 (3.7%) with branchio-otic syndrome type 1, and 1 (3.7%) with branchio-otic syndrome type 3. Conclusion: The fact that a genetic diagnosis was established in 56.25% of the patients demonstrates the effectiveness of next-generation sequencing analysis. The 21 variants identified in our study have been newly introduced to the current scientific literature.