Reklamlarda marka aktivizmi üzerine içerik analizi
Content analysis on brand activism in advertisements
  1. Tez No: 951669
  2. Yazar: ZEYNEP ZÜBEYDE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ÇEKİÇ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde toplumlar; iklim krizi, hava kirliliği, kuraklık, gıda israfı, eşitsizlik, iş tazminatı, gelir eşitsizliği başta olmak üzere birçok toplumsal sorunla başa çıkmaktadır. Değişen tüketici talep ve istekleri doğrultusunda bakıldığında günümüz tüketicisinin büyük bir kısmı markaların toplumsal sorunlarla mücadele etmesini ve bu sorunlara çözüm geliştirmek için bir duruş sergilemeleri gerektiğini düşünmektedir. Marka aktivizmi kavramı ise bu durumu açıklamaktadır. Literatür için nispeten yeni olan bu kavram markaların toplumsal olay ve sorunlar için açıkça tavır alması olarak tanımlanabilir. Markalar yapmış oldukları marka aktivizmi uygulamalarına, yayınlamış oldukları reklam filmlerinde de yer vermektedir. Reklamlar, büyük hedef kitlelere hitap eden iletişim ve tanıtım faaliyetleridir. Bu bağlamda markaların yayınlamış oldukları marka aktivizmi reklamlarının özelliklerinin önemli olduğu söylenebilir. Bu çalışma kapsamında 301 adet video formatlı reklam, çeşitli (sektör, süre, menşe, marka aktivizm türü, marka aktivizm teması, yaratıcı strateji, mesaj stratejisi, çekicilikler, yapım tarzı, yapım formatı ve yapım tekniği) kategorilerde incelenmiştir. Reklamlar, nicel yaklaşım benimsenerek içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda markaların reklamlarda ağırlıklı olarak çevresel ve sosyal marka aktivizmi reklamlarına yer verdikleri, bunun yanı sıra ağırlıklı olarak çevre ve sürdürülebilirlik, toplumsal tabu ve eşitlik temalarını kullandıkları tespit edilmiştir. Markaların, marka aktivizmi reklamlarında özellikle ekonomik ve iş aktivizm türlerini tercih etmedikleri tespit edilmiştir. Çalışma için bir diğer önemli bulgu ise yerli ve yabancı reklamların ağırlıklı olarak aynı marka aktivizmi türlerine yöneldiği ancak marka aktivizmi teması hususunda birbirinden farklılaşmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Today, societies are coping with many social problems, including climate crisis, air pollution, drought, food waste, inequality, work compensation, and income inequality.Considering the changing consumer demands and desires, a large portion of today's consumers think that brands should combat social problems and take a stance to develop solutions to these problems. The concept of brand activism explains this situation. This concept, which is relatively new to the literature, can be defined as brands taking a clear stance on social events and problems.Brands also include their brand activism practices in the commercials they publish. Advertisements are communication and promotional activities that appeal to large target audiences. In this context, it can be said that the characteristics of brand activism advertisements published by brands are important.In this study, 301 video-format advertisements were examined across various categories (industry, duration, origin, brand activism type, brand activism theme, creative strategy, message strategy, appeals, production style, production format, and production technique). Advertisements were examined using a quantitative approach using content analysis.As a result of the study, it was determined that brands mainly included environmental and social brand activism advertisements in their advertisements, as well as using themes of environment and sustainability, social taboo and equality. It was also determined that brands specifically avoided economic and business activism in their brand activism advertisements. Another important finding for the study is that domestic and foreign advertisements mainly focus on the same types of brand activism, but they differ from each other in terms of brand activism theme.