Aile şirketlerinde yönetim paradigmaları: Geleneksel ve dinamik yönetim anlayışlarının karşılaştırmalı analizi
Management paradigms in family businesses: A comparative analysis of traditional and dynamic management approaches
  1. Tez No: 951671
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez, aile şirketlerinde yönetim anlayışlarının dönüşümünü inceleyen kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Özellikle, geleneksel yönetim anlayışı ile dinamik yönetim anlayışı arasındaki farkları ve her iki yaklaşımın aile şirketleri bağlamında nasıl işlediğini araştırmaktadır. Aile şirketleri, yönetim yapıları, liderlik tarzları ve stratejik yönelimler açısından kendine has özellikler taşır. Bu çalışmanın amacı, bu iki yönetim paradigmasının aile şirketlerinde uygulanabilirliğini anlamak ve her birinin organizasyonel performansa olan etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, geleneksel yönetim anlayışı daha statik, hiyerarşik ve merkezileşmiş karar alma süreçlerine dayanırken, dinamik yönetim anlayışı yenilikçi, esnek ve değişime açık bir yaklaşımı temsil etmektedir. Aile şirketlerinde %50 eşit haklara sahip iki yönetici olan A ve B üzerinden varsayımsal senaryo analizi kullanılarak, her iki yönetim tarzının farklı senaryolar altında nasıl performans gösterdiği karşılaştırılacaktır. Bu analizde, kriz yönetimi, stratejik karar alma, değişim yönetimi, risk yönetimi, yenilikçilik ve organizasyonel sürdürülebilirlik gibi unsurlar ele alınacaktır. Literatür taraması ve teorik çerçevelerle desteklenen çalışma, her iki yönetim anlayışının güçlü ve zayıf yönlerini detaylı bir şekilde tartışacak ve aile şirketlerinde hangi yönetim paradigmasının daha verimli sonuçlar doğurabileceği konusunda çıkarımlar yapacaktır. Sonuç olarak, bu tez, aile şirketleri için yönetimsel yaklaşımların etkinliğine dair değerli bir akademik katkı sağlamayı hedeflemektedir. Anahtar Kelimeler : Aile Şirketleri, Yönetim Paradigmaları, Geleneksel Yönetim, Dinamik Yönetim
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of the transformation of management paradigms within family businesses, specifically examining the differences between traditional management and dynamic management approaches. Family businesses are unique in terms of their management structures, leadership styles, and strategic orientations. The aim of this study is to understand the applicability of these two management paradigms in family businesses and to explore their impact on organizational performance. In this study, traditional management is characterized by static, hierarchical, and centralized decision-making processes, whereas dynamic management represents an innovative, flexible, and change-oriented approach. Through hypothetical scenario analysis involving two managers, A and B, who hold 50% equal shares, the performance of these two management styles will be compared under different scenarios. Key factors such as crisis management, strategic decision-making, change management, risk management, innovation, and organizational sustainability will be explored. Supported by literature review and theoretical frameworks, the study will thoroughly discuss the strengths and weaknesses of both management approaches and make inferences on which management paradigm leads to more efficient outcomes in family businesses. Ultimately, this thesis aims to provide valuable academic insights into the effectiveness of managerial approaches in family-owned businesses. Key Words : Artificial Intelligence, Human-Machine Collaboration, Psychological Adaptation