Beyaz ve mavi yakalı çalışanların sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları, yaşam ve diyet kaliteleri ile depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable and healthy eating behaviors, quality of life and diet, and depression status among white and blue collar workers
- Tez No: 951718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA SALEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma beyaz ve mavi yakalı çalışanların sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları, yaşam ve diyet kaliteleri ile depresyon durumlarını değerlendirme amacıyla farklı kurumlarda çalışan gönüllü 101 katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcıların yaşam kalitelerini belirleyebilmek adına SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Akdeniz diyetine uyumlarını saptamak adına Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), sürdürülebilir gıda tüketim davranışlarını değerlendirmek amacıyla Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği, fiziksel aktivite düzeylerini belirleyebilmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (mini), psikolojik iyi oluş durumunu saptamak amacıyla Beck Depresyon Ölçeği ve diyet durumlarını belirleyebilmek için 24 saatlik besin tüketim kaydı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 101 volunteer participants working in different institutions to evaluate the sustainable and healthy eating behaviors, quality of life and diet, and depression status of white- and blue-collar workers. SF-12 Quality of Life Scale was used to determine the participants' quality of life, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) to determine their compliance with the Mediterranean diet, Behavior Scale for Sustainable Nutrition to evaluate sustainable food consumption behaviors, International Physical Activity Questionnaire (mini) to determine physical activity levels, Beck Depression Inventory (BDI) to determine psychological well-being, and 24-hour food consumption recorded to determine diet status.