Sürdürülebilir beslenme bilgi ve tutum anketinin Türkçeye uyarlanması: Mavi ve beyaz yakalı çalışanlara uygulanması
Turkish adaptation of questionnaire on food sustainability knowledge and attitudes to sustainable eating: Application to blue and white collar employees
  1. Tez No: 852460
  2. Yazar: SÜMEYRA ŞAHİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma iki aşamalı kesitsel bir çalışma olarak planlanmış olup; ilk aşamada Sürdürülebilir Beslenme Bilgi ve Tutum Anketi'nin (SBBTA) Türkçe'ye uyarlaması için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, ikinci aşamada ise mavi ve beyaz yakalı çalışanların sürdürülebilir beslenme bilgi ve tutumları ile Akdeniz diyetine uyumları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşaması yaş ortalaması 37.8±11.33 yıl olan 384 birey ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan faktör analizi sonucunda 33 maddeden oluşan SBBTA'nın dört faktör (boyut) altında toplandığı ve her boyuttaki maddelerin faktör yükünün 0.50'nin üzerinde, toplam varyan açıklama yüzdesinin de %60.4 olduğu bulunmuştur. SBBTA'nın güvenirlik (iç tutarlılık) analizinde toplam anket maddeleri arasında yüksek düzeyde güvenirlik sağlanmıştır (McDonald's omega: 0.918 ve Cronbach's alfa: 0.904). Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) sonucunda model uyumunun değerlendirilmesinde kullanılan Ki-kare (χ2/sd) İyi Uyum İndeksi 4.296, Düzeltilmiş İyi Uyum İndeksi (Adjusted Goodness of Fit Index-AGFI) 0.958, Yaklaşık Hataların Ortalama Karekökü (Root Mean Square Residual-RMR) 0.042, Tahmini Ortalama Karekök Hatası (Root Mean Square Error of Approximation-RMSEA)'nın 0.078 olarak bulunmuş olması modelin iyi uyuma sahip olduğunu ve SBBTA'nın Türkçe'ye uyarlanmasında geçerlik koşulunu sağladığı görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşaması ise yaş ortalaması 41.9±10.87 yıl olan 105 mavi ve 105 beyaz yakalı olmak üzere toplamda 210 çalışan ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında çalışmaya katılan bireylere genel bilgiler ve antropometrik ölçümleri içeren anket formu, SBBTA, Akdeniz Diyeti'ne Bağlılık Ölçeği (MEDAS), besin tüketim sıklığı formu ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı formu yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir beslenme ile ilgili tüm bireylerin en çok bilgi sahibi oldukları üç kavramın sırasıyla yerel besin, çevresel etki ve biyoçeşitlilik; en az bilgi sahibi oldukları kavramın ise yeşil su-mavi su olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted in two stages, and in the first stage, a validity and reliability analysis was performed to adapt the Questionnaire on Food Sustainability Knowledge and Attitudes to Sustainable Eating to Turkish. In the second stage, the sustainable nutrition information and attitudes of blue and white-collar employees and their adaptation to the Mediterranean diet were evaluated. The first phase of the study was carried out with 384 individuals with a mean age of 37.8±11.33 years. As a result of the factor analysis, it was found that the Questionnaire on Food Sustainability Knowledge and Attitudes to Sustainable Eating consisting of 33 items was collected under four factors (dimensions), and the factor load of items of all sizes was above 0.50, and the total percentage of variant explanation was 60.4%. High level of reliability were achieved among the total survey items in of the Questionnaire on Food Sustainability Knowledge and Attitudes to Sustainable Eating reliability (internal consistency) analysis (McDonald's omega: 0.918 and Cronbach's alpha: 0.904). The fact that the Chi-square (χ²/df) Good Fit Index is 4.296, the Adjusted Goodness of Fit Index (AGFI) is 0.958, the Root Mean Square Residual (RMR) is 0.042, and the Root Mean Square Error of Approximation (RMSEA) is 0.078, as used in the evaluation of model compatibility resulting from confirmatory factor analysis (CFA), indicates that the model has a good fit and satisfies the validity conditions in adapting the Questionnaire on Food Sustainability Knowledge and Attitudes to Sustainable Eating for use in Turkish. The study's second phase was carried out with 210 employees, including 105 blue and 105 white collars, with a mean age of 41.9±10.87 years. Within the scope of the research, the questionnaire form containing general information and anthropometric measurements, Questionnaire on Food Sustainability Knowledge and Attitudes to Sustainable Eating, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), food consumption frequency form and 24-hour recall food consumption record form were applied to the individuals participating in the study by the utilisation of the face-to-face interview method. It has been found that the three concepts that all individuals have the most knowledge of sustainability and sustainable nutrition were local food, environmental impact and biodiversity, respectively, and the concept they had the slightest knowledge of was green water-blue water.