Guava yaprağı tozu ile zenginleştirilmiş sağlıklı vegan topların geliştirilmesi
Development of healthy vegan balls enriched with guava leaf powder
  1. Tez No: 951719
  2. Yazar: EMİNE DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; kakao yağı, yulaf, hurma, ceviz ve çiya tohumu kullanılarak %1 (GYT1), %2 (GYT2) ve %4 (GYT4) oranlarında guava yaprağı tozu ilave edilen üç farklı vegan atıştırmalık formülasyonu geliştirilmiştir. Guava yaprağı ekstraktlarındaki toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasite analizleri gerçekleştirilmiştir. Guava yaprağı tozu belirlenen oranlarda vegan top formülasyonlarına dahil edilmiştir. Elde edilen ürünlerde kuru madde, kül, tekstür, karbonhidrat ve protein ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca besin bileşimi analizi, askorbik asit tayini ve tekstür analizi gerçekleştirilmiştir. Folin-Ciocalteu yöntemiyle gerçekleştirilen analizler sonucunda, toplam fenolik madde miktarı etanol/su (50:50) çözücüsü ile hazırlanan ekstraktta 127.00 ± 12.52 mg GAE/g, su ile hazırlanan ekstraktta 234.10 ± 26.91 mg GAE/g ve etanol/su (70:30) çözücüsü ile hazırlanan ekstraktta ise 276.21 ± 4.91 mg GAE/g olarak tespit edilmiştir. . DPPH yöntemine göre belirlenen radikal süpürücü aktivite ise tüm ekstraktlarda %99'un üzerinde yüksek inhibisyon değerleri göstermiştir. Farklı oranlarda guava yaprağı tozu içeren vegan toplar hazırlanarak fiziksel ve kimyasal özellikleri analiz edilmiştir. Fiziksel analizlerde kontrol grubunun ağırlığı 8.93 ± 0.19 g iken, %1, %2 ve %4 guava yaprağı tozu içeren gruplarda bu değerler sırasıyla 9.99 ± 0.60 g, 10.63 ± 0.90 g ve 10.49 ± 1.49 g olarak ölçülmüştür. Benzer şekilde çap ölçümleri de küçük farklılıklar göstermiştir. Besin bileşimi analizlerine göre protein içeriği kontrol grubunda 337.34 ± 96.35 mg/g iken, GYT-1 ve GYT-2 gruplarında bu değer hafif azalma göstermiş, GYT-4 grubunda ise daha belirgin bir düşüşle 247.10 ± 156.70 mg/g olarak saptanmıştır. Karbonhidrat içerikleri kontrol grubunda 1491.14 ± 325.76 mg/g iken, GYT-4 formülasyonunda 579.71 ± 106.34 mg/g seviyesine kadar düşmüştür. Bu sonuç guava yaprağı tozunun artan miktarının toplam karbonhidrat seviyesini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda guava yaprağı tozunun, antioksidan etki ve besin değeri açısından fonksiyonel bir bileşen olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different vegan snack formulations were developed by adding guava leaf powder at 1% (GLP1), 2% (GLP2), and 4% (GLP4) ratios using cocoa butter, oats, dates, walnuts, and chia seeds. The total phenolic content and antioxidant capacity analyses of guava leaf extracts have been conducted. Guava leaf powder has been included in vegan ball formulations in specified proportions. In the obtained products, measurements of dry matter, ash, texture, carbohydrates, and protein were conducted. Additionally, nutrient composition analysis, ascorbic acid determination, and texture analysis have been conducted. In the analyses performed by Folin-Ciocalteu method, the total phenolic substance amount was found to be 127.00±12.52 in the control group, 234.10±26.91 and 276.21±4.91 mg GAE/g in the groups containing 1%, 2% and 4% guava leaf powder, respectively. The antioxidant capacity determined by the DPPH method showed high inhibition values over 99% in all extracts. Vegan balls containing guava leaf powder in different proportions were prepared and their physical and chemical properties were analyzed. In physical analyses, the weight of the control group was measured as 8.93 ± 0.19 g, while in the groups containing 1%, 2%, and 4% guava leaf powder, these values were measured as 9.99 ± 0.60 g, 10.63 ± 0.90 g, and 10.49 ± 1.49 g, respectively. Similarly, the diameter measurements have also shown small differences. According to the food composition analysis, while the protein content was 337.34±96.35mg/g in the control group, this value showed a slight decrease in the GYT1 and GYT2 groups, and a more significant decrease was determined as 247.10±156.70mg/g in the GYT4 group. The carbohydrate contents in the control group were 1491.14 ± 325.76 mg/g, while in the GYT-4 formulation, they decreased to 579.71 ± 106.34 mg/g. This result shows that the increasing amount of guava leaf powder reduces the total carbohydrate level. As a result of the study, it has been determined that guava leaf powder can be used as a functional component in terms of antioxidant and nutritional value.