Geç preterm ve term doğum yapan annelerin beslenme bilgi düzeylerinin ve bebek beslenmesi tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional knowledge levels and infant feeding attitudes of mothers who delivered late preterm and term infants
- Tez No: 951727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, geç preterm (34–36. gebelik haftası) ve term doğum yapan annelerin beslenme bilgi düzeyleri ile bebek beslenmesine yönelik tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Yenidoğan Polikliniği'nde takipli 42 anne (21 geç preterm, 21 term) dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anne ve bebeğe ait temel özellikler ile annenin beslenme alışkanlıklarını değerlendiren toplam 63 sorudan oluşan anket formu, Beslenme Bilgi Ölçeği (BBÖ), IOWA- Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (IIFAS), 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümler kullanılmıştır. Antropometrik değerlendirmeler kapsamında, uygun yöntemler ile annelerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu, iskelet kası kütlesi, vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi ve toplam vücut suyu değerleri ölçülmüştür. Bebeklerin ise doğum ve muayene zamanına ait vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçüm değerleri yaşa göre ağırlık, boy ve baş çevresi z skorları ile değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, geç preterm ve term doğum yapan annelerin çoğunluğunun beslenme bilgi düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir (geç preterm: %95.2, term: %100). IIFAS puan ortalaması geç preterm doğum yapan annelerde 35.30±5.35, term doğum yapan annelerde ise 37.49±5.29 olarak bulunmuş; aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Term doğum yapan annelerin beslenme bilgi düzeyi ile emzirme tutumu arasında anlamlı pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır (s=0.544; p0.05). Sonuç olarak, annelerin doğum haftasından bağımsız olarak beslenme bilgi düzeylerinin genel olarak düşük olduğu belirlenmiştir. Term doğum yapan annelerde beslenme bilgi düzeyi ile emzirme tutumu arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Ayrıca vücut kompozisyonu ile beslenme bilgisi ve emzirme tutumu arasındaki bazı ilişkiler, bu alanlarda yapılacak eğitim ve destek müdahalelerinin önemini göstermektedir. Özellikle preterm doğum yapan anneler için, beslenme eğitiminin yanında çok yönlü müdahalelerin uygulanması hem beslenme bilgi düzeyinin artırılması hem de emzirme sürecinin etkin biçimde desteklenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the nutritional knowledge levels and infant feeding attitudes of mothers who gave birth to late preterm (34–36 weeks of gestation) and term infants. The study included 42 mothers (21 late preterm, 21 term) who were followed up at the Neonatology Outpatient Clinic of Başkent University Ankara Hospital. As data collection tools, a 63-question survey form evaluating the basic characteristics of the mother and baby as well as the mother's eating habits, the Nutrition Knowledge Scale (NKS), the IOWA Infant Feeding Attitude Scale (IIFAS), 24-hour dietary recall, and anthropometric measurements were used. In the scope of anthropometric evaluations, mothers' body weight, height, skeletal muscle mass, body fat mass, body fat percentage, fat-free mass, and total body water values were measured using appropriate methods. For infants, body weight, length, and head circumference values at birth and at the time of examination were evaluated using age-adjusted weight, length, and head circumference z-scores. According to the findings, the majority of both late preterm and term mothers had low levels of nutritional knowledge (late preterm: 95.2%, term: 100%). The mean IIFAS score was 35.30±5.35 in late preterm mothers and 37.49±5.29 in term mothers; the difference was not statistically significant (p>0.05). A significant positive correlation was found between nutritional knowledge level and breastfeeding attitude in term mothers (s=0.544; p0.05). As a result, it was determined that the nutritional knowledge levels of mothers were generally low, regardless of gestational age. A significant relationship was observed between nutritional knowledge and breastfeeding attitude in term mothers. Additionally, the relationships between body composition and nutritional knowledge and infant feeding attitudes indicate the importance of educational and supportive interventions in these areas. For mothers who gave birth preterm in particular, implementing not only nutritional education but also multidimensional interventions is of great importance in increasing nutritional knowledge and effectively supporting the breastfeeding process.