İnfertilite tedavisi alan kadınların doğurganlık diyet uyumu, Akdeniz diyeti bağlılığı ve embriyo kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the associations between fertility diet adherence, Mediterranean diet adherence and embryo quality in women receiving
- Tez No: 951726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnfertilite, dünya genelinde milyonlarca bireyi etkileyen önemli bir sağlık sorunu olup, yaşam tarzı ve beslenme gibi değiştirilebilir faktörlerin tedavi başarısı üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışma, infertilite tedavisi gören kadınlarda Akdeniz diyeti ve doğurganlık diyetine uyumun embriyo kalitesiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma Kasım 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Ankara'daki bir tüp bebek merkezine infertilite tedavisi için başvuran, beden kütle indeksi (BKİ) 18.5-35.0 kg / m2 olan, hekimin önerdiği besin takviyelerini düzenli kullanan, tüp bebek tedavisi alan 85 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanmış anket formu, bireylere yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak doldurulmuştur. Anket formunda, bireylerin sosyo-demografik özellikleri, infertilite öyküleri ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesine yönelik sorular bulunmaktadır. Bireylerin infertilite tedavilerine ilişkin bilgileri ise hasta dosyalarından alınmıştır. Bireylere Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır ve 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kayıtları alınmıştır. Doğurganlık diyet puanı (DDP), besin tüketim kayıtlarına ve kullanılan besin desteğine göre hesaplanmıştır. Bu çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 33.44±5.62 yıl olup, MEDAS toplam puan ortalamaları 7.19±2.07'dır. Bireylerin %27.4'ünün Grade I, %41.7'sinin Grade II, %31'inin Grade III/IV embriyo kalitesine sahip olduğu bulunmuştur. Bireylerin MEDAS puanı arttıkça embriyo kalitesinin arttığı bulunmuştur (H=13.317; p0.05).
Özet (Çeviri)
Infertility is a significant health issue affecting millions of individuals worldwide, and modifiable factors such as lifestyle and nutrition are reported to influence treatment success. This study aimed to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean diet and fertility diet and embryo quality in women undergoing infertility treatment. The study was conducted between November 2024 and January 2025 with 85 women who presented to an infertility center in Ankara for infertility treatment. They had a body mass index (BMI) of 18.5-35.0 kg/m2, regularly used physician-recommended nutritional supplements, and were undergoing in vitro fertilization treatment. A researcher-designed questionnaire was completed using a face-to-face interview. The questionnaire included questions regarding the individuals' sociodemographic characteristics, infertility history, and dietary habits. Information regarding the individuals' infertility treatments was obtained from patient files. The Mediterranean diet adherence scale (MEDAS) was administered to the individuals, and food consumption records were recorded using a 24-hour recall method. The fertility diet score (DDP) was calculated based on food consumption records and nutritional supplements used. The mean age of the individuals participating in this study was 33.44±5.62 years, and the mean total MEDAS score was 7.19±2.07. It was found that 27.4% of the individuals had Grade I embryo quality, 41.7% had Grade II embryo quality, and 31% had Grade III/IV embryo quality. It was found that as the MEDAS score increased, embryo quality increased (H=13.317; p0.05).