Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde geçiş dönemleri
Transition periods in Turkish folk story of Anatolian field
- Tez No: 951748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KIZILÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Anadolu sahasında anlatılan Türk halk hikâyeleri, Türk tarihinin ve kültürünün önemli izlerini bünyesinde barından anlatı türlerinden biri olduğu için halk edebiyatı dairesinde önemli bir konumdadır. Destandan modern hikâyeye geçişi sağlayan ve sözlü gelenek sayesinde nesilden nesile aktarılan bu hikâyeler, tarih sahnesine çıktığı zamandan beri yaşamaya devam edip toplumun ortak normlarını yansıtmıştır. Çalışmamamızda öncelikle; Anadolu sahasında var olan Türk halk hikâyeleri ve halk hikâyeciliği hakkında bilgiler verilerek konu üzerine yapılan çalışmalar aktarılmıştır. Ayrıca geçiş dönemleri hakkında bilgiler verilerek bu konu üzerinde yapılan çalışmalara ve doğum evlilik, ölüm geçiş dönemleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Devamında yirmi iki ayrı anlatıcıdan elli adet hikâye ele alınmıştır. Ele alınan hikâyeler sadece Anadolu sahasında değil; diğer Türk coğrafyalarındaki eski ya da güncel kültürel izlerle ve farklı anlatı metinlerindeki benzer örneklerle karşılaştırılmıştır. Bahsi geçen geçiş dönemlerinin, Türk kültür dairesi içerisinde teşekkül etmiş halk hikâyelerinde hangi ölçüde kabul gördüğünü, işlendiğini ve önemsendiğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish folk stories told in Anatolia field, hold a significant place in the realm of folk literature because they are a narrative genre that embodies significant traces of Turkish history and culture. These stories, which facilitate the transition from epic to modern narrative and are passed down through oral tradition, have continued to endure and reflect the shared norms of society since their emergence on the historical stage. In our study, first of all; information about Turkish folk stories and folk storytelling existing in the Anatolian field has been given and studies conducted on the subject have been conveyed. In addition, information about transition periods has been given and general information has been given about studies conducted on this subject and birth, marriage, death transition periods. In the continuation, fifty stories from twenty-two different narrators have been examined. The examined stories have been compared not only in the Anatolian Field; but also, with old or current cultural traces in other Turkish geographies and similar examples in different narrative texts. It has been aimed to reveal to what extent the transition periods in question have been accepted, processed and valued in folk stories formed within the Turkish cultural circle.