Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Türk müziği teori ve uygulama derslerindeki başarı ve tutumları arasındaki ilişki
The interrelationship between achievement and attitudinal dispositions of Fine Arts High School students in Turkish music theory and practice instruction
- Tez No: 951762
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Güzel Sanatlar Liselerinde (GSL), 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan müfredat değişikliği ile birlikte, Türk Sanat Müziği (TSM) ve Türk Halk Müziği (THM) dersleri programda daha çok yer kaplayan ve öne çıkarılan dersler olmuşlardır. Bu çalışmada, Güzel Sanatlar Liselerinde yürütülen Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği derslerini dört yıl boyunca kademeli olarak almış olan 12. Sınıf öğrencilerinin başarı düzeyleri, söz konusu derslere yönelik tutumları ve bunlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin bu derslere karşı geliştirdikleri tutumların akademik başarı üzerindeki yordayıcı etkisinin araştırılması da çalışmanın temel hedeflerinden birini teşkil etmektedir. Araştırma deseni olarak; kesitsel tarama, yordayıcı korelasyonel ve nedensel karşılaştırma desenleri kullanılmıştır. Öğrencilerin TSM ve THM başarılarının düzeyi ve nasıl dağıldığını tespit etme yönünden tarama çalışması, Türk Müziği derslerine yönelik tutumun TSM ve THM başarısını nasıl yordadığınına bakıldığında yordayıcı korelasyon, TSM, THM başarıları ve tutumun farklılık gösterip göstermediği incelenmek için ise, herhangi bir müdahale olmadan bir durumun incelenmesi için kullanılan nedensel karşılaştırma deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda, derslere ilişkin başarı düzeylerinin ölçülebilmesi için Türk Sanat Müziği Teori ve Uygulama (TSMTU) ve Türk Halk Müziği Teori ve Uygulama (THMTU) ders kitapları kapsamında çoktan seçmeli sorular hazırlanmıştır. Bu testlerde TSMTU için 19 madde 2 Faktör, THMTU için ise 17 madde, 2 Faktör yapısı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ile ana uygulamanın yapılabilmesi için, SEGE'ye göre 6 bölge, her bölgeden random seçki ile 3 farklı şehirde bulunan GSL müzik bölümleri 12. Sınıfta öğrenim gören toplam 18 ilde n = 409 öğrenciye, Türk Sanat Müziği Başarı Testi (TSMBT) ve Türk Halk Müziği Başarı Testi (THMBT) faktörlerine ilişkin madde soruları ile Daştan (2019)'ın araştırmasında, GSL Öğrencilerinin Türk Müziği Derslerine Yönelik Tutumlarını Belirlemek" amacıyla geliştirdiği 5'li likert Türk Müziği Derslerine Karşı Tutum Ölçeği (TMDTÖ) öğrencilere uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, GSL öğrencilerinin TSMBT ve THMBT sonuçları incelenmiş; öğrencilerin her iki testte de genel olarak orta düzeyde başarı gösterdikleri belirlenmiştir. THMBT puanlarının, TSMBT puanlarından biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. TMDTÖ sonuçlarına göre öğrencilerin tutumlarının da orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Tutumun, her iki test başarısını küçük etki düzeyinde anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir. Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına göre her iki testin puanlarında anlamlı düzeyde normallikten sapma olduğu tespit edilmiştir. Bölgesel analizlerde; TSMBT puanlarının en yüksek olduğu bölge 4. bölge, en düşük olduğu bölge ise 6. bölge olarak belirlenmiştir. THMBT puanlarında ise 2. bölge, diğer bölgelerden anlamlı düzeyde daha yüksek puan almıştır. TSMBT faktörlerinde 4. bölge öğrencileri 6. bölge öğrencilerinden, THMBT faktörlerinde ise 2. bölge öğrencileri 3. bölgeden daha başarılıdır. TMDTÖ puanlarında ise 1. bölge öğrencilerinin, 3. ve 6. bölge öğrencilerine göre daha yüksek tutuma sahip oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin THMBT başarılarının TSMBT başarılarından daha yüksek olduğu, tutumun ders başarılarını sınırlı düzeyde etkilediği ve bölgesel farklılıkların anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the curriculum reform implemented in Fine Arts High Schools (FAHS) as of the 2016–2017 academic year, Turkish Classical Music (TCM) and Turkish Folk Music (TFM) courses have gained more prominence and occupied a larger place within the program. This study examines the academic achievement levels and attitudes toward these courses among 12th-grade students who have taken Turkish Classical and Turkish Folk Music courses progressively over four years. Furthermore, one of the main objectives of the study is to investigate the predictive effect of students' attitudes toward these courses on their academic achievement. The research employed a combination of cross-sectional survey, predictive correlational, and causal-comparative research designs. A survey model was used to determine the level and distribution of student achievement in TCM and TFM. The predictive correlational design was used to explore how students' attitudes toward Turkish Music courses predict their success in TCM and TFM, while the causal-comparative design was applied to examine whether there were significant differences in achievement and attitudes without any intervention. In this context, multiple-choice tests were prepared to assess achievement in the courses, based on the Turkish Classical Music Theory and Practice (TCMTP) and Turkish Folk Music Theory and Practice (TFMTP) textbooks. The TCMTP test comprised 19 items and two factors, while the TFMTP test included 17 items and two factors. For the main application, a total of 409 12th-grade students enrolled in the music departments of FAHS located in 18 provinces—randomly selected from six regions based on the Socio-Economic Development Index (SEGE)—participated in the study. The Turkish Classical Music Achievement Test (TCMAT) and Turkish Folk Music Achievement Test (TFMAT) were administered, along with the Attitude Scale Toward Turkish Music Courses (ASTTMC), a 5-point Likert scale developed by Daştan (2019) to measure FAHS students' attitudes toward Turkish Music courses. The results revealed that students demonstrated moderate achievement levels in both TCMAT and TFMAT, with slightly higher scores in TFMAT. According to ASTTMC results, students' attitudes were also found to be at a moderate level. Attitude was found to be a statistically significant, albeit weak, predictor of performance in both tests. Based on the Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that the distribution of scores for both tests deviated significantly from normality. In regional analyses, the 4th region had the highest TCMAT scores, while the 6th region had the lowest. For TFMAT, the 2nd Region scored significantly higher than the others. Regarding test factors, students from the 4th region outperformed those from the 6th region in TCMAT, while those from the 2nd region outperformed the 3rd region in TFMAT. In terms of attitude scores, students from the 1st Region showed significantly higher levels of positive attitudes compared to those from the 3rd and 6th regions. In conclusion, students' achievement in TFMAT was higher than in TCMAT, attitudes were found to have a limited effect on academic performance, and regional differences were statistically significant.