Liselerde beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumların sporla ilişkili değişkenlere göre karşılaştırılması
Comparison of attitudes towards physical education and sports lessons in high schools according to sports-related variables
  1. Tez No: 951766
  2. Yazar: İBRAHİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının sporla ilişkili değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi Niğde ilinde bulunan 4 farklı ortaöğretimde öğrenim gören 454 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada model olarak nicel araştırma desenlerinden tarama ve nedensel karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. İlk bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan demografik ve sporla ilişkili değişkenlerin yer aldığı 7 soru yer alırken, ikinci bölümde Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların demografik özellikleri ve beden eğitimi spor dersine ilişkin tutumların belirlenmesi için tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde verilerin normal dağılması nedeniyle İndependent Sample T Testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine İlişkin tutumlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Demografik değişkenlere göre beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlar karşılaştırıldığında cinsiyet ve okul türü değişkeni dışındaki yaş, sınıf düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sporla ilişkili değişkenlere göre öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları karşılaştırıldığında kapalı spor salonu olma durumu dışında lisanslı sporcu olma durumu, halı saha olma durumu, spor malzemelerinin yeterlilik düzeyi, okullarda spor oyunlarının ve turnuvalarının düzenlenmesi gibi değişkenlerde anlamlı farklılaşmaların olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the attitudes of high school students towards physical education and sports lessons in terms of sports-related variables. The sample of the research consists of 454 students studying in 4 different high schools in Niğde province. Scanning and causal comparison methods from quantitative research designs were used as models in the research. A scale consisting of two parts was used as a data collection tool in the research. While the first part includes 7 questions prepared by the researcher about demographic and sports-related variables, the second part uses the“Attitude Scale Towards Physical Education and Sports Lessons”developed by Güllü and Güçlü (2009). The data were analyzed with the SPSS 25.0 program. Descriptive statistics were used to determine the demographic characteristics of the participants and their attitudes towards physical education and sports lessons. In comparative analyzes, Independent Sample T Test and ANOVA tests were used due to the normal distribution of the data. As a result of the research, it was observed that the students' attitudes towards physical education and sports lessons were high. When the attitudes towards physical education and sports lessons were compared according to demographic variables, it was determined that there were significant differences in age, school, and class variables except for the gender variable. When the attitudes of the students towards physical education and sports lessons were compared according to sports-related variables, it was determined that there were significant differences in variables such as being a licensed athlete, having an artificial turf pitch, the adequacy level of sports equipment, and the organization of sports games and tournaments in schools, in addition to the status of having an indoor sports hall.