Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spora yönelik tutumlarıyla empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between students at different school types at high schools and the attitudes to physical education and sports and the levels of empathic tendencies
- Tez No: 806266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TATLICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı eğitim anlayışına sahip liselerde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ile empatik eğilim düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının ayrıca cinsiyet, yaş, okul türü, sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi, hazırlık kursuna gitme durumu, spor yapma sıklığı ve spor branşı gibi değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Tekirdağ ilinde eğitim gören rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 424 erkek, 489 kadın olmak üzere toplam 913 öğrenci dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi için 'Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği' (BESTÖ), empatik eğilim düzeylerini belirlemek için ise 'Ka-Si Empatik Eğilim Ergen Formu' (KA-Sİ EEÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Alt boyutlar ve toplam sonuçların istatistiksel değerlendirmelerinde parametrik testler uygulanmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki farkı belirlemek amacıyla independent t test, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi One-Way ANOVA uygulanmıştır. Ölçekler arası ilişkiyi incelemek amacıyla pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the attitudes of students studying in different types of high schools towards physical education and sports lessons and their empathic tendency levels, and also in terms of variables such as gender, age, school type, class level, family income level, attendance to preparatory course, frequency of doing sports and sports branch. A total of 913 students, including 424 boys and 489 girls, were selected by the random sampling method trained in Tekirdağ province in the 2022-2023 academic year The 'Physical Education and Sports Attitude Scale' (PESAS) was used to determine the attitudes of the students participating in the study towards physical education and sports lessons, and the 'Ka-Si Empathic Tendency Adolescent Form' (KA-SI ETS) was used to determine their empathic tendency levels. SPSS 24 package program was used in the analysis of the data. Parametric tests were used in the statistical evaluation of sub-dimensions and total results. Independent t-test was used to determine the difference between two independent groups, and one-way analysis of variance One-Way ANOVA was used for comparisons of more than two groups. Pearson correlation analysis was applied to examine the relationship between the scales.