Baş öne postürü olan kadınlarda stabilizasyon egzersizleri ve bantlamanın servikal kasların kuvvet, endurans ve fonksiyonu üzerine etkisi
Effects of stabilization exercises and taping on strength, endurance and function of cervical muscles in women with head forward posture
  1. Tez No: 951767
  2. Yazar: İDİL YAKINLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, baş öne postürü olan kadınlarda bantlama uygulamasının servikal kaslarının kuvvet, endurans ve fonksiyonu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, 25-55 yaş aralığındaki, baş öne postürü olan 42 kadın dahil edilmiştir. I. gruptakilere servikal ve skapular stabilizasyon egzersizleri (n=21, 41.10±9.87 yaş) ve II. gruptakilere egzersizlere ek olarak servikal bantlama (n=21, 38.90±10.79 yaş) uygulanmıştır. Her iki gruptaki katılımcılar, uygulama öncesinde ve 6 hafta sonrasında olmak üzere 2 kez değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, kulak memesi ile akromiyon proses arasındaki horizontal mesafe ölçümü, Boyun Özürlülük İndeksi puanı, kraniyovertebral açı ölçümü, derin boyun fleksörlerinin aktivasyonu, enduransı ve servikal ekstansör kasların enduransı değerlendirilmiştir. Tedavi sonrasında tedavi öncesine kıyasla her iki grup için de Boyun Özürlülük İndeksinde ve horizontal mesafede azalma, kraniovertebral açı, fleksör kas aktivasyon indeksi, kümülatif performans indeksi ve ekstansör kas enduransında anlamlı artış görülmüştür (p0.001).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of taping on the strength, endurance and function of cervical muscles in women with head forward posture. The study included 42 women aged 25-55 years with forward head posture. Group I received cervical and scapular stabilization exercises (n=21, 41.10±9.87 years) and Group II received cervical taping in addition to exercises (n=21, 38.90±10.79 years). Participants in both groups were evaluated twice, before and 6 weeks after the intervention. Demographic characteristics of the participants, horizontal distance measurement between the ear arc and the acromion process, Neck Disability Index score, craniovertebral angle measurement, activation and endurance of deep neck flexors, and endurance of cervical extensor muscles were evaluated. After treatment, compared to pre-treatment, there was a significant increase in the decrease in Neck Disability Index and horizontal distance, craniovertebral angle, flexor muscle activation index, cumulative performance index and extensor muscle endurance for both groups (p0.001).