Çocuk acil polikliniğinde ateş düşürücü olarak intravenöz parasetamol uygulanan çocuk hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of intravenous paracetamol administration as antipyretic in pediatric patients in pediatric emergency department
  1. Tez No: 951771
  2. Yazar: BESTE DEVRİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Ateş, dünya genelinde Çocuk Acil servislerine en sık başvuru sebeplerindendir. Güncel ateşli çocuğa yaklaşım rehberlerinde birincil ateş düşürücü tedavi oral yoldan parasetamol uygulamasıdır. Ebeveynlerin ve bazı sağlık çalışanlarının ateş fobisi nedeniyle ateşli çocuklarda aşırı tedavi uygulamaları izlenmektedir. Çalışmamızda Çocuk Acil servisinde ateş düşürücü olarak intravenöz parasetamol tercih edilmesinin temel klinik faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda Kasım 2022 – Ekim 2023 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Acil servisine ateş şikayeti ile başvuran ve antipiretik verilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Her hastanın yaşı ve cinsiyeti gibi demografik değişkenler ile başvuru vücut sıcaklığı (°C), ateşin süresi, başvuru öncesi ateş düşürücü kullanımı, başvuru öncesi antibiyotik kullanımı, tetkik alınma, hidrasyon ihtiyacı, yatış gereksinimi ve acil serviste verilen ateş düşürücü [Parasetamol (oral/IV), İbuprofen (oral)] kaydedildi. Sürekli değişkenler için Student t-testi veya Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise Ki-kare testi veya Fisher'in kesin testi kullanılarak karşılaştırıldı. Tek değişkenli lojistik regresyon analizi kullanılarak intravenöz parasetamol verilmesini etkileyen değişkenler incelenmiştir. Riskler, olasılık oranı (OR) ile %95 güven aralığı içinde raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Fever is one of the most common reasons for visits to pediatric emergency departments worldwide. Current guidelines for managing febrile children recommend oral paracetamol as the primary antipyretic treatment. However, due to fever phobia among parents and some healthcare providers, excessive treatment practices are observed in febrile children. In this study, we aimed to identify the key clinical factors leading to the preference for intravenous (IV) paracetamol as an antipyretic in the pediatric emergency department. Methods: In this retrospective study, patients who presented to our pediatric emergency department with fever and received antipyretics between November 2022 and October 2023 were evaluated. Demographic variables such as age and sex, as well as clinical data including body temperature at admission (°C), duration of fever, prior use of antipyretics or antibiotics, need for diagnostic tests, hydration status, hospitalization requirement, and the type of antipyretic administered in the emergency department [paracetamol (oral/IV), ibuprofen (oral)] were recorded. Continuous variables were compared using the Student's t-test or Mann-Whitney U test, while categorical variables were analyzed using the Chi-square test or Fisher's exact test. Univariate logistic regression analysis was performed to identify factors influencing the administration of IV paracetamol. Risks were reported as odds ratios (OR) with 95% confidence intervals. Results: Predictors for IV paracetamol administration included prolonged fever duration [OR (95% CI) = 1.19 (0.85–1.68), p = 0.004], history of antibiotic use [OR (95% CI) = 0.284 (0.15–0.53), p < 0.001], longer emergency department observation time [OR (95% CI) = 1.55 (1.34–1.79), p < 0.001], need for diagnostic tests [OR (95% CI) = 10.24 (5.28–19.84), p < 0.001], presence of dehydration [OR (95% CI) = 5.92 (3.16–11.06), p < 0.001], and hospitalization requirement [OR (95% CI) = 8.49 (2.90–24.88), p < 0.001]. Conclusion: Given the invasive nature, higher cost, and potential side effects (e.g., hypotension) of IV paracetamol, oral antipyretics are recommended for children without oral intake limitations.