Structural design of car seats
Araç koltuklarının yapısal tasarımı
  1. Tez No: 951777
  2. Yazar: BENGÜSU EYYÜPOĞLU USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, araç koltuklarının arkadan çarpma senaryolarında yapısal performansını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, koltuk iskeletinin malzeme seçimi, sac kalınlığı ve menteşe tasarımı gibi parametreler dikkate alınarak statik ve dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Statik yapısal analizler ANSYS ortamında yapılmış, çarpışma yükleri altında koltuk sırtlığının deformasyon davranışı incelenmiştir. Gerçek çarpışma koşullarına daha yakın sonuçlar elde etmek amacıyla LS-DYNA ile zaman bağımlı dinamik analizler yapılmış, ayrıca MS-Nastran yazılımı ile çok cisimli sistem modeli kurulmuştur. Çalışma sonunda koltuk sistemine ait kütle ve atalet bilgileri elde edilmiş, bu verilerin benzer çalışmalar için literatüre katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on evaluating the structural performance of vehicle seats under rear-end collision scenarios. The study involves static and dynamic analyses considering design parameters such as material selection, sheet thickness, and hinge configuration of the seat frame. Static structural analyses were performed using ANSYS to investigate the deformation behavior of the seatback under crash loads. To obtain results closer to real crash conditions, time-dependent dynamic simulations were carried out using LS-DYNA, and a multi-body system model was built in MSC Nastran. As a result of the study, the mass and inertia properties of the seat system were determined, and it was concluded that these data can contribute to the literature for future research.