Inner worlds, classroom realities: Personality and teaching attitudes of Balkan heritage Turkish EFL pre-service teachers
İç dünyalar, sınıf gerçeklikleri: Balkan kökenli Türk İngilizce öğretmen adaylarının kişilikleri ve öğretim tutumları
- Tez No: 951778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM DOĞRUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ana dili Türkçe olan Balkan Kökenli İngilizce öğretmen adaylarının kişilik özellikleri ile öğretmenlik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada hem nicel hem de nitel yöntemleri içerdiğinden açımlayıcı sıralı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın evrenini Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde İngilizce Öğretmenliği (ELT) eğitimi alan Balkan bölgelerinden 30 İngilizce öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar kişilik özelliklerine göre iki gruba ayrılmıştır. Gruplar 18 dışa dönük ve 12 içe dönük İngilizce öğretmeni adayından oluşmaktadır. Nicel veriler Myers-Briggs Kişilik Testi ve Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizi JASP yazılımında Mann-Whitney U testi ile, nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, dışa dönük ve içe dönük gruplar arasında öğretmenlik tutumları açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir (p>.05). Bununla birlikte, İngilizce öğretmenliği mesleğine yönelik olumlu beklenti içinde oldukları saptanmıştır. Bulgular ışığında, çalışma ayrıntılı olarak tartışılmış ve ilerideki çalışmalar için gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the relationship between personality traits and teaching attitudes of the pre-service English teachers who are Balkan Heritage Turkish Speakers. The explanatory sequential research design is utilized since the study includes both quantitative and qualitative methods. Participants were selected using purposive sampling. The population consists of 30 pre-service English teachers from the Balkan regions, who receive English Language Teaching (ELT) education in the Foreign Languages Department at Trakya University. The participants are categorized into two groups according to their personality traits. Groups include 18 extrovert and 12 introvert pre-service EFL teachers. The quantitative data is collected via Myers-Briggs Type Indicator and Attitude towards Teaching Profession Scale, while the qualitative data is collected through semi-structured interviews. The analysis of quantitative data is conducted via Mann-Whitney U test on JASP software, and the qualitative data is analyzed through content analysis. The findings indicate that there is no significant difference between extrovert and introvert groups in terms of their teaching attitude (p > .05). However, they have positive expectations towards the ELT profession. In light of the findings, the study will be discussed in detail and necessary suggestions will be made for further research.