Z kuşağı yaş gruplarının müzik tüketimi ve şiddet eğilimi ilişkisi açısından incelenmesi
Examination of generation Z age groups in terms of the relationship between music consumption and violence tendency
- Tez No: 951776
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, Z kuşağı bireylerinin müzik tüketim alışkanlıkları ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, çalışma Z kuşağı yaş gruplarından ulaşılabilen yaklaşık 785 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplamaya yönelik olarak, katılımcılara müzik tüketim alışkanlıklarına ve çeşitli demografik değişkenlere göre araştırmacı tarafından geliştirilen“Müzik Tüketim Alışkanlıkları Belirleme Formu”ve şiddet eğilim düzeylerini ölçmeye yönelik Özlem Haskan Avcı ve İbrahim Yıldırım tarafından geliştirilen 20 maddelik“Şiddet Eğilim Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmada aynı zamanda korelasyonel (ilişkisel) yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Malatya ilinde bulunan Ortaöğretim ve Yüksek Öğretim kurumlarında öğrenim gören ve ulaşılabilen sayıda katılımcı oluşturmaktadır. Bulgular kısmında erkek katılımcılar ve 2006–2010 doğumlu bireylerde şiddet eğiliminin daha yüksek olduğu görülmüştür. Rap ve arabesk gibi agresif müzik türlerini yüksek sesle dinleyenlerin şiddet eğilimleri yüksektir. Müzik eğitimi müfredatlarında etik içerik analizi yapılması, öğrencilere dinledikleri müziğin içerik ve mesajlarını sorgulama becerisi kazandırılması ve müzik eğitiminin erken yaşlarda başlatılarak sürekli hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between music consumption habits and violence tendency of Generation Z individuals. For this purpose, the study collected data from approximately 785 participants who could be reached from Generation Z age groups. For data collection, the 'Music Consumption Habits Determination Form' developed by the researcher according to music consumption habits and various demographic variables and the 20-item 'Violence Tendency Scale' developed by Özlem Haskan Avcı and İbrahim Yıldırım to measure the level of violence tendency were applied to the participants. The research is a descriptive research in the survey model, one of the quantitative research methods. Correlational method was also used in the research. The sample of the research consists of the number of participants who are studying in secondary and higher education institutions in Malatya province and can be reached. In the findings section, it was observed that the tendency to violence was higher in male participants and individuals born in 2006-2010. Those who listen to aggressive music genres such as rap and arabesque loudly have a high tendency to violence. It is recommended that ethical content analysis should be carried out in music education curricula, students should gain the ability to question the content and messages of the music they listen to, and music education should be started at an early age and made continuous.