Madencilik operasyonlarına özgü filo yönetim sistemlerinin operasyonel verimliliği ve maliyete etkisi
The operational efficiency and cost impact of fleet management systems specific to mining operations
  1. Tez No: 951785
  2. Yazar: SELÇUK AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERHAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması, açık ocak madenciliğinde kullanılan Filo Yönetim Sistemlerinin (FMS) operasyonel verimlilik ve maliyet kontrolü üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Madencilik faaliyetlerinde ekipman verimliliği ve doğru maliyet öngörüsü, proje başarısını doğrudan etkilemektedir. Ancak uygulama öncesinde yapılan maliyet hesapları genellikle varsayımsal verilere dayalı olarak gerçekleşmektedir. Bu durum, sahadaki gerçek koşullar göz önünde bulundurulmadığında maliyetlerde sapmalara neden olabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren bir açık ocak maden işletmesinde kullanılan FMS üzerinden elde edilen veriler kullanılarak dört farklı maliyet modeli oluşturulmuştur. Bu modellerde kamyonların boş ve dolu hızları ile günlük efektif çalışma süresi gibi parametreler esas alınmıştır. Toplam 40 haftalık süre boyunca takip edilen FMS verileri istatistiksel olarak analiz edilmiş ve varsayımsal değerlerle karşılaştırılmıştır. Analizler, varsayımsal değerlere dayalı maliyet modellerinin, FMS verilerine göre daha düşük maliyet tahminlerinde bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle kamyon hızları ve efektif çalışma süreleri gibi değişkenlerin varsayım yoluyla belirlenmesi, maliyetlerin gerçekte olması gerekenden daha düşük kestirilmesine neden olmaktadır. Bu da planlama aşamasında yanlış kararların alınmasına, uygulama sürecinde ise beklenmeyen kaynak ihtiyaçlarına yol açabilmektedir. Çalışma sonucunda FMS verilerinin kullanımının sadece operasyonel verimliliği artırmakla kalmayıp, aynı zamanda daha gerçekçi ve sürdürülebilir bir maliyet planlaması yapılmasına olanak tanıdığı görülmüştür. Uygulamaya geçmeden önce FMS destekli verilerle yapılan analizler, kaynakların etkin kullanımı, iş gücü ve ekipman optimizasyonu açısından önemli kazanımlar sağlayabilmektedir. Bu nedenle FMS tabanlı maliyet yaklaşımları, klasik varsayıma dayalı yaklaşımlara göre daha güvenilir ve işlevsel bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of Fleet Management Systems (FMS) on operational efficiency and cost control in open-pit mining operations. Accurate cost estimation and equipment optimization are critical factors in ensuring the profitability and sustainability of mining projects. However, traditional cost models are often based on assumed values rather than actual field data, which can lead to significant discrepancies between estimated and actual costs once operations begin.In this study, data obtained from the FMS of an open-pit gold mine in Türkiye was used to develop four different cost models. These models incorporated key operational parameters such as truck empty and loaded speeds, as well as effective daily working hours. The data, collected over a period of 40 weeks, was statistically analysed and compared with conventional assumption-based values. The comparison revealed that models based on assumptions consistently underestimated costs compared to models using FMS data. In particular, assuming constant values for variables like truck speed and daily working hours led to optimistic and unrealistic cost projections. This misalignment can result in unexpected demands for equipment and labor, which in turn increases actual expenditures during project execution. The results demonstrate that the use of FMS data not only enhances operational efficiency but also enables more realistic and data-driven cost planning. By integrating actual performance metrics into pre-operational planning, mining companies can make more informed decisions regarding equipment allocation, workforce planning, and budgeting. Therefore, the FMS-based cost approach provides a more accurate and reliable alternative to traditional assumption-driven methods.