Sınıf öğretmeni adaylarını öğretmenlik uygulaması sürecinde kaynaştırma eğitimine hazırlamaya yönelik uygulama rehberi ve web sitesi geliştirme
Development of a practice guide and website for preparing classroom teacher candidates for inclusive education during teaching practice
- Tez No: 951802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMİN ÇUHADAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Öğretmenlik Uygulaması 1 ve 2 derslerinin, etkili kaynaştırma uygulamalarını destekleyecek şekilde yürütülmesinde öğretmen adayları ve uygulama öğretim elemanlarının kullanımına yönelik uygulama rehberi ve web sitesi geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda dördüncü sınıfta öğrenim gören yirmi sekiz öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma sürecinde görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA 24 veri analiz programı aracılığıyla betimsel analizle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulama rehberinde, kaynaştırma eğitimiyle ilgili teorik içeriklerin; infografikler, uyarlanmış ders planı şablonu ve örnekleri, bilimsel yayınlar, öğretim etkinliklerinde yararlanılabilecek dijital kaynaklar, BEP'le ilgili güncel kaynaklar, öğretimsel uyarlamalara yönelik kontrol listeleri ve gözlem formları gibi materyallerle, uygulama okulunda gerçekleştirilebilecek uygulama temelli etkinlikler ve süreçte gerçekleştirilebilecek sosyal etkileşim toplantılarının öğretmen adayları tarafından olumlu geri bildirimlerle değerlendirildiği görülmüştür. Araştırmada öğretmen adaylarının çoğunluğu web sitesinin içeriğini yararlı bulmuş, KPSS hazırlık sürecinin yoğunluğu nedeniyle web sitesini genellikle bilgi alma ve bilgileri depolama amaçlı kullandıklarını, özellikle“özet”,“videolar”ve“sesli sunular”gibi içeriklerden yararlandıklarını belirtmişlerdir. Öğretmen adayları bu süreçte uygulanan web destekli koçluk uygulamasına yönelik memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Ayrıca kaynaştırma öğrencilerine yönelik öğretimsel uyarlamaların ve BEP'nin gerekliliğini belirtmiş ancak uygulama okullarında bu uygulamalara yer verilmediğine yönelik gözlemlerini de paylaşmışlardır. Araştırmada, araştırma sonuçlarına dayalı olarak uygulamaya ve ileri araştırmalara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop a practice guide and website for use by prospective teachers and practicing instructors in conducting the Classroom Teaching Undergraduate Program Teaching Practice 1 and 2 courses in a way that supports effective inclusive practices. For this purpose, a design-based research model was used in the research. The study participant group consisted of twenty-eight prospective teachers studying in the fourth grade of the Classroom Education Department at Trakya University's Faculty of Education. Data obtained from the interviews during the research process were analyzed descriptively using the MAXQDA 24 data analysis program. As a result of the research, it was seen that the theoretical contents related to inclusive education in the practice guide, materials such as infographics, adapted lesson plan templates and examples, scientific publications, digital resources that can be used in teaching activities, up-to-date resources on IEP, checklists and observation forms for teaching adaptations, practice-based activities that can be carried out in the practice school and social interaction meetings that can be held during the process were evaluated with positive feedback by the teacher candidates. The majority of teacher candidates in the study found the website's content useful. They stated that they primarily used the website for information gathering and storage due to the intense KPSS preparation process, particularly utilizing content such as“summaries,”“videos,”and“audio presentations.”Teacher candidates expressed their satisfaction with the web-based coaching program implemented during this process. They also emphasized the need for instructional adaptations and the IEP for inclusive students, but shared their observations that these practices were not implemented in practice schools. The study includes recommendations for practice and further research based on the research results.