Fen bilgisi öğretmen adaylarına verilen beceri temelli destek oda materyali hazırlama eğitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of skill-based support room material preparation training given to science teacher candidates
- Tez No: 874732
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ER NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarına özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin (özel öğrenme güçlüğü ve hafif düzeyde zihinsel yetersizlik) beceri gelişimlerine odaklı destek eğitim odası materyali hazırlama eğitiminin verilmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan özel durum yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini fen bilgisi öğretmenliği lisans programının 3. ve 4. sınıf seviyelerinde öğrenim görmekte olan 22 fen bilgisi öğretmen adayı (20 kadın, 2 erkek) oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; kelime ilişkilendirme testi (KİT), çizim soruları, metafor ve mülakatlardan yararlanılmıştır. KİT, çizim soruları ve metafor formu; uygulama sürecinde odaklanılan dört anahtar kavram çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu anahtar kavramlar destek eğitim odası, destek eğitim odası materyali, beceri ve kaynaştırma öğrencisi olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde içerik analizden faydalanılmıştır. Çalışmadan elde edilen KİT bulguları incelendiğinde fen bilgisi öğretmen adaylarının uygulama süreci sonrasında en fazla çağrışım kelimeyi“destek eğitim odası materyali”kavramında yazdığı görülmektedir. Destek eğitim odası kavramına yönelik elde edilen KİT, çizim ve mülakat bulgularına göre destek eğitim odasında“en fazla üç özel gereksinimli öğrenci”nin eğitim görmesi ve bu eğitim öğretim sürecinde“materyal”lerin kullanılması gerektiğine yönelik düşüncelerinde artış olduğu görülmüştür. Kaynaştırma öğrencisi kavramına yönelik KİT ve mülakat bulguları incelendiğinde uygulama sonrasında en fazla çağrışım yapılan kelimelerin“özel öğrenme güçlüğü”ve“hafif düzeyde zihinsel yetersizlik”olduğu tespit edilmiştir. Uygulama sonrasında beceri kavramına yönelik en fazla çağrışım yapılan ve en fazla çizimi yapılan becerinin“yaşam becerileri ve bilimsel süreç becerileri”olduğu tespit edilmiştir. Eğitim sürecinden sonra öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun materyal hazırlama sürecinde yapılan uygulamaları son testte çizimlerine, çağrışım kelimelerine ve görüşlerine yansıttıkları sonucuna varılmıştır. "Beceri Temelli Destek Eğitim Odası Materyali Hazırlama Eğitimi'nin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişsel yapılarına ve görüşlerine olumlu yönde etkisi olduğu, metaforik algılarını ise kısmen geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide and evaluate education for science teacher candidates on preparing resource room materials focused on the skill development of students in need of special education (special learning disabilities and mild mental disability). The case study method, one of the qualitative research methods, was used in the research. The sample of the study consists of 22 science teacher candidates (20 female, 2 male) studying at the 3rd and 4th grade levels of the science teaching undergraduate program. As a data collection tool in the study; word association test (WAT), drawing questions, metaphor and interviews were used. WAT, drawing questions and metaphor form; it was created within the framework of four key concepts focused on during the application process. These key concepts were determined as resource room, resource room material, skills and inclusion student. Content analysis was used to analyze the data. When the WAT findings obtained from the study are examined, it is seen that science teacher candidates wrote the most evocative words in the concept of“resource room material”after the application process. According to the WAT, drawing and interview findings regarding the concept of resource room, it was observed that there was an increase in the opinions that“a maximum of three students with special needs”should be educated in the resource room and that“materials”should be used in this education process. When the WAT and interview findings regarding the concept of mainstreaming student were examined, it was determined that the words that were most associated after the application were“special learning disabilities”and“mild mental disability”. After the application, it was determined that the skill with the most associations and drawings regarding the concept of skill was“life skills and scientific process skills”. It was concluded that after the education process, the majority of the teacher candidates reflected the practices made during the material preparation process in their drawings, association words and opinions in the post-test. It was concluded that“Skill-Based Resource Room Material Preparation Education”had a positive effect on the cognitive structures and views of science teacher candidates and partially improved their metaphorical perceptions.