Bir kadın güçlenmesi örneği: Kadın örgütlerinde aktivizm yürüten kadınların şiddet anlatıları ve aktivizm deneyimleri
An example of women enpowerment: Narratives of violence and activism experiences of women activists of women organisations
- Tez No: 951824
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır, Van ve Mardin'deki kadın örgütlerinde aktivizm yürüten kadın aktivistlerin şiddet anlatıları ve aktivizm yürüttükleri süreçte kazandıkları aktivizm deneyimlerini incelemektedir. Kadın hakları aktivistlerinin deneyimlediği zorlukları; toplumsal cinsiyet eşitsizliği, ataerkil toplumsal yapılar ve bölgesel çatışmalarla derinleşmektedir. Bu tez, kadınların bu baskılarla mücadele ederken sergiledikleri direnişi ve bu süreçteki güçlenme pratiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, feminist yöntem ve yaklaşımlara dayalı nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Katılımcıların şiddetle ilgili deneyimlerini ve aktivizm süreçlerini anlamak için derinlemesine görüşmeler yapılmış, Bu kapsamda Diyarbakır, Van ve Mardin'deki farklı kadın örgütlerinde aktivizm yürüten 21 kadın hakları aktivistiyle görüşülmüş ve bu görüşmeler, kadınların hikâyelerini merkeze alarak analiz edilmiştir. Çalışmada, özellikle aile içi şiddet, kamusal alanlardaki ayrımcılık ve Kürt kimliğine yönelik baskıların kadınların yaşamlarını nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Bunun yanı sıra, bu kadınların örgütlenme süreçlerine katılarak bireysel ve kolektif bir güçlenme deneyimi yaşadıkları gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, kadın örgütlerinin sadece birer dayanışma alanı değil, aynı zamanda kadınların kendilerini ifade etmelerine, hak mücadelesi yürütmelerine ve sosyal değişimi tetiklemelerine olanak tanıyan güçlendirici mekanizmalar olduğunu göstermektedir. Şiddetle yüzleşme süreçlerinde kadınların karşılaştığı zorluklar kadar, elde ettikleri başarılar ve dayanışma deneyimleri de vurgulanmıştır. Bu bağlamda çalışma, kadın hakları aktivistlerinin, aktivizm yoluyla toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve diğer yapısal baskılarla nasıl mücadele ettiklerine dair önemli bir bakış açısı sunmaktadır. Bu yönüyle kadın çalışmaları ve toplumsal hareketler literatürüne katkı sağlamakla birlikte, kadınların güçlenme süreçlerinin çok boyutlu dinamiklerini anlamaya yönelik bir zemin sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the narratives of violence and activism experiences of women engaged in activism within women's organizations in Diyarbakır, Van, and Mardin. The challenges faced by women's rights activists are exacerbated by gender inequality, patriarchal structures, and regional conflicts. In this context, the study aims to analyze the resistance demonstrated by women against these pressures and their practices of empowerment throughout this process. The research adopts feminist methodologies and qualitative approaches. In-depth interviews were conducted with 21 women's rights activists actively working within various women's organizations in Diyarbakır, Van, and Mardin. These interviews were analyzed by centering the personal stories of the participants. The study explores the effects of domestic violence, discrimination in public spaces, and oppression targeting Kurdish identity on women's lives, while also highlighting the contributions of activism to both individual and collective empowerment. The findings reveal that women's organizations serve not only as spaces of solidarity but also as empowering mechanisms that enable women to express themselves, advocate for their rights, and initiate social change. The challenges women face while confronting violence, as well as their achievements and experiences of solidarity, are emphasized. This study provides a critical perspective on how women's rights activists address gender inequality and structural oppression through activism. In doing so, it seeks to contribute to the literature on women's studies and social movements while offering a foundation for understanding the multifaceted dynamics of women's empowerment processes.