Marka hukukunda karıştırılma ihtimali (SMK m. 6/ı)
Likelihood of confusion in trademark law (IPC art. 6/i)
- Tez No: 951830
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Karıştırılma ihtimali marka hukukuna ilişkin temel meselelerden biridir. SMK'nın 6. maddesinin birinci fıkrasında nispi ret nedeni olarak düzenlenen karıştırılma ihtimali, tüketicilerin marka nedeniyle ilgili mal ve hizmetlerin işletmesel kökeni hakkında yanılması veya tüketicilerde gerçeği yansıtmayan bir kanaatin oluşmasıdır. Karıştırılma ihtimali değerlendirmesi markanın koruma kapsamını belirlemesi nedeniyle farklı menfaat gruplarını etkilemektedir. Yapılan değerlendirmenin temelini oluşturan ilke ve esaslar ise yargı uygulamalarıyla ortaya konulmuştur. Bu ilke ve esasların tespit edilmesi ve yargılama makamları tarafından ne ölçüde takip edildiğinin ortaya konması istikrarlı ve öngörülebilir bir değerlendirme sürecinin oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmada, karıştırılma ihtimali dikkate alınan tüm ilke ve esaslar çerçevesinde ele alınmıştır. İlk bölümde karıştırılma ihtimali kavramı, benzer kavramlar ve karıştırılma ihtimalinin sınıflandırılması incelenmiştir. Yine bu bölümde karıştırılma ihtimaliyle bağlantılı ilkeler ve karıştırılma ihtimalinin menfaat grupları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde karıştırılma ihtimali değerlendirmesinde hâkim olan ilkeler ve etkenler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise karıştırılma ihtimali değerlendirmesi yargı kararlarıyla bağlantılı olarak karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Likelihood of confusion is one of the fundemental issues in trademark law. As regulated under Article 6(1) of the Industrial Property Code (IPC) as a relative ground for refusal, likelihood of confusion refers to a situation where the public is misled about the origin of goods or services due to the trademark, or where an inaccurate perception is created in the minds of the public. Since the likelihood of confusion assessment determines the scope of protection of the trademark, it affects different interest groups. The principles and guidelines that form the basis of such assessment have been developed through judicial practice. The identification of these principles and evaluating the extent to which they are followed by judicial authorities contributes to the development of a consistent and predictable decision-making process. This study examines the concept of likelihood of confusion within the framework of all relevant principles and doctrines. In the first chapter, the concept of likelihood of confusion, similar concepts and the classification of likelihood of confusion have been examined. Also in this section, the principles related to likelihood of confusion and its impact on interest groups have been discussed. The second chapter identifies the prevailing principles and influencing factors that dominate the likelihood of confusion assessment. The third chapter provides a comparative analysis of judicial decisions concerning the evaluation of likelihood of confusion.