İllüstrasyonun tekstil yüzeylerde uygulanması ve çocuklar için sürdürülebilirlik konseptinde tekstil ürünleri tasarımları
Application of illustration on textile surfaces and design of textile products within the concept of sustainability for children
  1. Tez No: 951831
  2. Yazar: MELEK BURÇİN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF ERGEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Görsel hikâyeleme olarak tanımlanan illüstrasyonlar değişken uygulama alanlarında, her dilden, her yaştan insanın görsel iletişimini sağlamada özgün, anlamlı ve etkili görevler üstlenirler. İllüstrasyonlar, tekstil yüzeylerdeki uygulamaları ile, insanlar ve topluluklar arasında, çeşitli içeriklerin aktarımında, açıklanmasında, yorumlanmasında, görsel kültürün aktarımında önemli bir ifade aracıdır. İllüstratif tekstiller, malzemelerle, etkileşimde olduğu kültürlerle, tekniklerle harmanlanarak gelir getirici ürünler olmuşlardır. Endüstri devrimi, bu ürünlerin üretiminde yenilikleri, değişimleri, dönüşümleri getirmiştir. Artık tekstil sektörü karmaşıklaşmış, iyice öne çıkmış, dünyada abartılı bir tüketim biçimine dönüşmüştür ve gezegendeki canlı, cansız tüm sistemlere ağır etkileriyle, problemli yapılanmalarıyla sürdürülebilir kaygıları arttırmıştır. Sürdürülebilirlik konusunda bireylerin bilinçlenmesi, bunu kültürleri haline getirmeleri oldukça kıymetlidir. Geleceğin aydın, sağlıklı yetişkinleri olacak çocukların sürdürülebilirlik kavramında görgü ve algı sahibi olmaları bir gereksinimdir. Bu doğrultuda, tekstil yüzeylerin, illüstrasyon uygulamaları ile, etkili görsel iletişim platformları olma niteliğinden yola çıkarak, çocuklara sürdürülebilirliği algılatmanın elverişli konumu ele alınmaktadır. Çalışmada literatür taraması yapılmıştır, ifade edilen konuda yaratıcı çözüm projeleri araştırılmıştır, bulguların literatüre pratik uygulamalara katkı sağlaması, yeni tasarım olasılıklarına bakış açıları sunması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, illüstrasyonun tasarım dünyasındaki etkinliği ve görsel iletişimdeki etkinliği, amaç ve işlevlerine değinilmiştir. İkinci bölümde günümüze kadarki süreçlerde, tekstilin yapılandırılmasına ve çeşitli etkileşimlerle (kültürel, coğrafi, teknolojik anlamlarda) gelişimine, tekstil yüzeylerdeki resimlemelerin etkisine değinilmiştir. Üçüncü bölüm, yapılandırılmış tekstil yüzeyleri, tasarım kapsamında incelenmiştir. İllüstrasyonlu tekstil yüzeyler, çocuklar için görsel iletişim platformu kapsamında incelenmiştir. Dördüncü bölümde sürdürülebilirlik kapsamında tekstil yüzeyler, bu yaklaşımda, çocuklar için illüstrasyonun etkileri ve yenilikçi stratejiler örneklerle incelenmiştir. Beşinci Bölümde, uygulama önerisi bulunmaktadır. Sonuç bölümü, elde edilen bulgular doğrultusunda varılan değerlendirmeleri ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Illustrations also known as visual storytelling, take on a task of providing original, meaningful and effective tasks in visual communication for people of all ages and languages in different application areas. Illustrations are a significant tool for expressing the transfer, explanation, and interpretation of various contents between people and communities, and in the transmission of visual culture via applications on textile surfaces. Illustrative textiles have become an income-generating products by blending with materials, cultures and techniques they interact with. In the production of these goods, the industrial revolution has brought along innovations, changes and transformations as an end result. The textile sector becoming complex, more prominent, turning into an exaggerated form of consumption in the world has increased sustainable concerns with its problematic structures and heavy effects on all living and non-living systems on the planet. Individuals becoming aware of sustainability and making it their own culture is quite precious. It is a necessity for children who will be well informed, healthy adults of the future to have manners and perception in the notion of sustainability. Based on the fact that textile surfaces are effective visual communication platforms with illustration applications, the convenient position of making children perceive sustainability is addressed accordingly. With this practice, literature was reviewed, creative solution projects on the subject were investigated, and the findings were intended to contribute to the literature and practical applications and to offer perspectives on new design possibilities. In the first chapter, the effectiveness of illustration in the design world and the effectiveness, purposes and functions in visual communication were discussed. Second chapter consists of structuring textiles and their configuration through various interactions (culturally, geographically, technologically) and the effects of illustrations on textile surfaces. Third chapter included structured textile surfaces within the scope of design. Illustrated textile surfaces were examined within the context of visual communication platform for children. Textile surfaces within the scope of sustainability, the effects of illustration for children and innovative strategies in this approach were reviewed with examples in the fourth. In the final chapter, the findings and data obtained and the application proposal are featured.