Toplumsal cinsiyet rollerinin ele alınmasına yönelik bir çocuk kitabı tasarımı
Designing a children's book on addressing gender roles
  1. Tez No: 951829
  2. Yazar: RUKİYE DERDİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BURCU CODUR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Toplumsal cinsiyet rollerinin erken yaşta öğrenilip kalıplaşması, bu döneme yönelik çalışmaların önemini artırmaktadır. Bu nedenle çalışma, toplumsal cinsiyet rollerinin öğrenildiği çocukluk dönemi olan 3-6 yaş, yani okul öncesi çağı döneme denk gelen çocuk kitapları ile sınırlandırılmıştır. Birinci bölümde, toplumsal cinsiyet başlığı altında; toplumsal cinsiyet rolleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi kavramlar açıklanmış, toplumsal cinsiyet rollerinin bireyler üzerindeki olumsuz etkilerine değinilmiştir. Bu alanda çalışmalar yürüten kurum ve çalışmalara örnek verilerek bölüm sonlandırılmıştır. İkinci bölümde, kalıplaşmış cinsiyetçi yaklaşımlar incelenmiş; çocukların erken yaşta edindikleri bu rollerin, yaşamın farklı alanlarında nasıl karşılarına çıktığı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, çocuk kitaplarının türleri ve yaş gruplarına göre sınıflandırılması yapılmış; kitapların iç ve dış yapı özellikleri ile kullanılan görsel ve anlatı teknikleri tasarım açısından irdelenmiştir. Farklı ülkelerden seçilen okul öncesi resimli çocuk kitapları toplumsal cinsiyet rolleri ve tasarım açısından analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde ise uygulama sürecine yer verilmiştir. Kuramsal altyapı doğrultusunda, toplumsal cinsiyet eşitliği temasını merkeze alan, günümüz teknolojik olanaklarından yararlanılarak tasarlanmış özgün bir çocuk kitabı ortaya konmuştur. Bu kitap aracılığıyla konuyla ilgili farkındalık oluşturmak ve hedef yaş grubuna yönelik alternatif bir yaklaşım sunmak amaçlanmıştır. Tezin genelinde, toplumsal cinsiyet rollerinin hâlen eşitlikten uzak bir biçimde sürdüğü ortaya konmuş; bu rollerin erken çocuklukta nasıl dönüştürülebileceğine ilişkin önerilere yer verilmiştir. Eşitlikçi ve sağlıklı bireylerin yetişebilmesi adına, erken yaşta öğretilen toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden ele alınması gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, hem kuramsal hem uygulamalı yönüyle literatüre katkı sağlamayı hedeflemiş ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında çocuk edebiyatı ve tasarım ilişkisini bütüncül bir yaklaşımla incelemiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that gender roles are learned and solidified at an early age increases the significance of studies focusing on this stage of development. For this reason, the study focuses on children's books targeting the preschool period (ages 3–6), when gender roles begin taking shape. In the first chapter, key concepts such as gender roles and gender equality are discussed under the broader theme of gender. The negative impacts of these roles on individuals are examined, and institutions and initiatives working in this field are briefly introduced. The second chapter explores stereotypical gendered approaches and evaluates how children encounter gender roles in various areas of life from an early age. The third chapter classifies children's books according to type and age group. Structural features, visual elements, and narrative techniques are analyzed from a design perspective. Selected picture books from various countries are examined in terms of gender representation and design. The fourth chapter presents the practical component of the study. Based on the theoretical framework, an original children's book focused on gender equality has been designed using current digital tools. The aim is to raise awareness and offer an alternative, inclusive approach suitable for young readers. Overall, the study demonstrates that gender roles continue to be shaped by unequal norms and emphasizes the need for early intervention. By addressing these roles through children's literature and design, the research contributes to the development of more egalitarian and conscious individuals, while offering a theoretical and practical contribution to the field.