Psikolojik sermayenin işe tutulma üzerindeki etkisinde işi biçimlendirmenin ve işle ilgili ihtiyaçların düzenleyici aracılık rolü
The moderated mediation role of job crafting and job-related needs on the effect of psychological capital on job engagement
  1. Tez No: 951843
  2. Yazar: ALİ DAVUT ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, bireysel bir kaynak olan psikolojik sermayenin iş biçimlendirme üzerinden işe tutulma üzerindeki dolaylı etkisi ve bu dolaylı etki üzerinde temel psikolojik ihtiyaçların (özerklik, yetkinlik, ilişki kurma) tatmininin düzenleyicilik rolü araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 545 çalışandan anket yöntemiyle kesitsel veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak psikolojik sermaye ölçeği, iş biçimlendirme ölçeği, işe tutulma ölçeği ve işle ilgili temel ihtiyaçların tatmini ölçeği kullanılmıştır. Verinin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edildikten sonra değişkenler arasındaki ilişkiler ve araştırma hipotezlerini test etmeye yönelik olarak değişkenler arasındaki nedensel ilişkiler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, psikolojik sermayenin iş biçimlendirme aracılığı ile aynı yönde işe tutulmayı etkilediği, bu aracılık etkisinde yetkinlik ihtiyacının tatmininin güçlendirici yönde düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ilişki kurma ihtiyacının psikolojik sermayenin işe tutulma üzerindeki doğrudan etkisini güçlendirici yönde, iş biçimlendirmenin işe tutulma üzerindeki doğrudan etkisini ise zayıflatıcı yönde düzenlediği bulunmuştur. İş yerinde farklı temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin, işle ilgili davranışların farklı yönlerinde farklılaşan rollerinin olduğu değerlendirilmiştir. Ulaşılan bulgular yazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the indirect effect of psychological capital, defined as an individual resource on job engagement through job crafting. The study also examines the moderating role of the satisfaction of basic psychological needs, including autonomy, competence and relatedness on this indirect effect. Cross-sectional data were collected from 545 employees via survey method within the scope of the research. The study utilized several instruments to collect empirical data, including the psychological capital scale, the job crafting scale, the job engagement scale, and the job-related basic needs satisfaction scale. Following the validation and reliability assessment of the data, the subsequent analysis involved the examination of the correlations between the variables. This was followed by the analysis of the causal relationships between the variables to test the research hypotheses. Following a thorough examination of the available evidence, it was determined that psychological capital has a significant positive effect on job engagement through job crafting. Furthermore, it was ascertained that the satisfaction of the need for competence has a strengthening moderating role on this mediating effect. Furthermore, it was determined that the need for relatedness moderates the direct effect of psychological capital on job engagement in a strengthening manner and the direct effect of job crafting on job engagement in a weakening manner. The study's findings indicated that the satisfaction of different basic psychological needs in the workplace exerts distinct roles on various facets of job-related behaviours. The findings were discussed in the context of the existing literature.