Yeni Çağ'da Venedik hâkimiyetinde Girit (1453-1669)
Crete under Venetian rule in the Early Modern Period (1453-1669)
  1. Tez No: 951847
  2. Yazar: HÜLYA ÇİÇEK KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Girit Adası 1204 yılında sonuçlanan IV. Haçlı Seferi'nin ardından Venedik Dogesi Enrico Dandolo'nun çabalarıyla satın alınarak da olsa Venedik Devleti'nin eline geçmiştir. Venedik Devleti adayı satın aldıktan sonra Girit yerlilerinin ve Ceneviz korsanlarının sert direnişleriyle karşı karşıya kalmıştır. Her ne kadar Girit, Monferrato Markisi I.Bonifacius'tan görece kolay bir şekilde alınmış gibi görünse de, Venedik yönetimi 1669'da adayı Osmanlılara devredinceye dek pek çok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Venedik Devleti'nin adada yaşadığı sorunlardan biri başkentten soylu feodalleri gönderip neredeyse adanın her yerine yerleştirerek Ortodoks halkı ve arhontları ikinci plana attığı için çok sert isyanlarla karşılaşmasıydı. Venedik Devleti başkentteki gibi sesteria sistemini (altılı sistem) ve sonrasında dörtlü sistemi uygulayıp kendi vatandaşlarını yerleştirmeye çalışarak adanın tamamına hâkim olmayı denemiş fakat bu hedefinde çoğu zaman başarısız olmuştur. 1454 yılına kadar süregelen yoğun halk ayaklanmalarının ardından, Venedik yönetimi adada hem Osmanlı tehdidine karşı savunma önlemleri almak hem de îdari yapıyı iyileştirmek zorunda kalmıştır. Bununla birlikte, bir yandan Osmanlılara karşı savunma düzenlemeleriyle uğraşırken, diğer yandan Giritli halkın direnişiyle de mücadele etmiştir. Bu isyanların temel sebeplerinden biri, Venedikli bazı idarecilerin adayı usulsüz ve keyfı biçimde yönetmeleri, yerel halka ağır yükümlülükler getirmeleridir. Venedik Devleti, Girit Adası'nı yönetmekte her ne kadar zorluk yaşasa da 465 yıllık süreçte Doğu Akdeniz'deki siyasi, askeri ve ticari meselelerinde bu adadan faydalanmıştır ve sahip olduğu diğer yerlerden her v zaman daha fazla ön planda tutmuştur.“Yeni Çağ'da Venedik Hâkimiyetinde Girit Adası (1453-1669)”adlı bu tezde özellikle adayla ilgili Venedik Devlet Arşivi'nde bulunan arşiv belgeleri ve Venedik kronikleri ışığında Venedik Devleti'nin baş kolonisi olan Girit Adası hem askeri-siyasi hem de sosyoekonomik açıdan ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the Fourth Crusade, which concluded in 1204, Crete came under the control of the Venetian Republic through efforts led by Doge Enrico Dandolo, who secured the island through purchase. However, after acquiring the island, the Venetian Republic faced fierce resistance from both the local Cretan population and Genoese pirates. Although Crete seemed to be easily obtained from Boniface I, Marquess of Montferrat, the Venetian Republic encountered numerous challenges until it handed over the island to the Ottoman Empire in 1669. One of the primary issues faced by the Venetian Republic on the island was the strong rebellions triggered by its practice of prioritising the settlement of noble feudal lords from the capital while relegating the Orthodox populace and local archons to secondary roles. The Venetians attempted to dominate the island entirely by implementing systems like the“sesteria”and later the quadruple system, establishing their citizens across the territory. However, these efforts were often unsuccessful. The Venetian Republic began to take measures and implement improvements on Crete out of fear of a potential Ottoman invasion, following the rebellions that persisted intensely until 1454. Despite focusing on defensive measures against the Ottomans, Venice simultaneously had to contend with uprisings by the Cretan population. The main reason for this unrest was the mismanagement of the island by certain Venetian officials, who often ruled improperly and imposed heavy burdens on the local populace. vii The Venetian Republic benefited from the island for its political, military, and commercial affairs in the Eastern Mediterranean during its 465-year rule despite the difficulties in governing Crete. It was always prioritised above territories under Venetian control. This dissertation, titled“Crete under Venetian Rule in the Early Modern Period (1453-1669)”, aims to examine Crete, the main colony of the Venetian Republic, from military-political and socio-economic perspectives, particularly through archival documents from the Venetian State Archives and Venetian chronicles.