Kripto para piyasalarında fiyat hareketliliği: Aralık stratejisi
Price action in cryptocurrency market: Range strategy
- Tez No: 951861
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kripto para piyasalarında teknik analiz yöntemlerinden bir tanesi de fiyat hareketliliğidir (Price Action). Bu çalışmanın amacı, fiyat hareketliliği konseptlerinden biri olan aralık (range) stratejisinin etkinliğinin ölçülmesidir. Çalışmada, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) üzerinde; Emir Bloğu (Order Block-OB), Kırıcı Blok (Breaker Block-BB), Dengesizlik (Imbalance-IMB) ve Optimum İşleme Giriş (Optimum Trade Entry-OTE) stratejileri uygulanmıştır. Tradingview platformu aracılığıyla üç farklı zaman diliminden (Yüksek Zaman Dilimi-HTF, Düşük Zaman Dilimi-LTF, Mikro Düşük Zaman Dilimi-MLTF) elde edilen verilerle analiz yapılmıştır. Çalışmada karşılaştırmalı istatistiksel analiz yöntemleri olan Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve Ki-Kare testi (Chi-square test) STATA ile, betimsel analiz yöntemi ise Excel programıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre stratejiler ile ilgili kripto paralar ve işlem yönleri arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca; işlemlerin başarı oranı, süre/kazanç skoru ve işlem süresi ile Risk/Ödül (R/R) oranları tespit edilmiştir. BTC, ETH, BNB kripto paralarının HTF, LTF ve MLTF zaman dilimlerindeki aralık stratejileri ve buna bağlı işleme giriş stratejilerinin sonuçlarından elde edilen bulgulara göre; en yüksek başarı oranı %28,57 ile OTE stratejisi olarak belirlenmiştir. Bunu sırasıyla %24,80 ile IMB, %23,72 ile OB ve %22,91 ile BB stratejileri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the technical analysis methods used in cryptocurrency markets is price action. The aim of this study is to measure the effectiveness of the range strategy, which is one of the price action concepts. In this study, the Order Block (OB), Breaker Block (BB), Imbalance (IMB), and Optimum Trade Entry (OTE) strategies were applied to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), and Binance Coin (BNB). The analysis was conducted using data obtained from three different time frames (High Time Frame-HTF, Low Time Frame-LTF, Micro Low Time Frame-MLTF) via the Tradingview platform. In the study, comparative statistical analysis methods such as One-Way ANOVA and Chi-square test were performed using STATA, while the descriptive analysis method was performed using Excel. According to the analysis results, the relationships between the strategies and the cryptocurrencies and transaction directions were identified. Additionally, the success rate of transactions, the time/profit score, transaction duration, and the Risk/Reward (R/R) ratios were determined. Based on the findings obtained from the results of the range strategies and related entry strategies for BTC, ETH, and BNB cryptocurrencies in the HTF, LTF, and MLTF time frames, the OTE strategy was determined to have the highest success rate at 28.57%. This was followed by the IMB strategy at 24.80%, the OB strategy at 23.72%, and the BB strategy at 22.91%.