112 acil sağlık hizmetleri ekibinin afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylere müdahale sürecinin belirlenmesi
112 emergency health services team's determination of the process of intervention to individuals with special needs in disaster and emergency
- Tez No: 951862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada 112 acil sağlık hizmetleri personelinin özel gereksinimli bireylere müdahalesinin olağan durumlarda ve afet acile durumlarında nasıl gerçekleştiğinin derinlemesine ele alınması amaçlandığından, araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı çoklu durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmaya 18-44 yaş aralığında 13'ü erkek 7'ü kadın olmak üzere 20 112 acil sağlık hizmetleri personeli dahil edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Tüm araştırma süreci boyunca araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Bu çalışma, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekibinin afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylere yönelik müdahale deneyimlerini incelemeyi amaçlamış ve elde edilen veriler doğrultusunda dört ana tema ortaya konmuştur: (1) Özel gereksinimli birey kavramına ilişkin deneyimler, (2) Olağan zamanlarda 112 acil sağlık hizmetleri ekibinin özel gereksinimli bireylere müdahalesi, (3) Afet sürecinde özel gereksinimli bireylerin karşılaştıkları güçlükler ve (4) Afet ve acil durumlarda 112 ekibinin müdahaleye ilişkin deneyimleri. Bulgular, afet süreçlerinin özel gereksinimli bireyler açısından çok boyutlu zorluklar içerdiğini; bireylerin afet sırasında kendilerini ifade etmekte, güvenliğini sağlamakta ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta ciddi güçlükler yaşadığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda 112 ekibinin bireyleri tespit etmeye, iletişim kurmaya ve müdahale sürecini uyarlamaya yönelik çeşitli stratejiler geliştirdiği ancak bu müdahalelerin çoğunlukla standart protokoller çerçevesinde ve özel gereksinimlere duyarlı sistematik bir yapıdan yoksun şekilde yürütüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca afet ortamının kendisi, sağlık personelinin hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yıpranmasına neden olmakta; personelin özel gereksinimli bireylerle etkili iletişim kurma ve uygun yaklaşım geliştirme konusunda yetersizlik hissettiği görülmektedir. Bu doğrultuda, afet hazırlık süreçlerinde hem özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı stratejilerin hem de 112 personelinin bilgi, beceri ve psikolojik dayanıklılığını artırmaya yönelik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, since it is aimed to examine in depth how 112 emergency health services personnel intervene with individuals with special needs in ordinary situations and disaster emergency situations, the research was designed as a multiple case study based on qualitative research method. The study included 20 112 emergency health services personnel between the ages of 18-44, 13 of whom were male and 7 of whom were female. Data were collected through semi-structured interviews and document analysis. A researcher diary was kept throughout the entire research process. This study aimed to examine the intervention experiences of 112 Emergency Health Services team for individuals with special needs in disasters and emergencies and four main themes were put forward in line with the data obtained: (1) Experiences related to the concept of individuals with special needs, (2) Intervention of the 112 emergency health services team to individuals with special needsin ordinarytimes, (3) The difficulties faced by individuals with special needs during the disaster process, and (4) experiences of the 112 team regarding intervention in disasters and emergencies. The findings revealed that disaster processes involve multidimensional challenges for individuals with special needs; individuals have serious difficulties in expressing themselves, ensuring their safety and meeting their basic needs during the disaster. At the same time, it was determined that the 112 team developed various strategies to identify individuals, communicate and adapt the intervention process, but these interventions were mostly carried out within the framework of standard protocols and lacked a systematic structure sensitive to special needs. In addition, the disaster environment itself causes both physical and psychological wear and tear of the health personnel; it is seen that personnel feel inadequate in communicating effectively with individuals with special needs and developing an appropriate approach. Accordingly, it was concluded that both comprehensive strategies for the needs of individuals with special needs and support mechanisms to increase the knowledge, skills and psychological resilience of 112 personnel should be strengthened in disaster preparedness processes